Kierwiński: strona rządowa będzie słuchać głosu i postulatów samorządów

2024-01-31 11:45 aktualizacja: 2024-01-31, 14:08
 Sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński. Fot. PAP/Piotr Nowak
Sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński. Fot. PAP/Piotr Nowak
Naszemu rządowi zależy na dialogu z samorządami. Deklaruję, że będziemy słuchać ich głosu, postulatów i będzie to otwarty i konstruktywny dialog - powiedział podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego szef MSWiA Marcin Kierwiński.

W MSWiA odbywa się pierwsze po powołaniu rządu posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST). Posiedzeniu współprzewodniczy minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński.

"W zeszłym roku obchodzone było 30-lecie KWRiST. Wchodzimy w czwartą dekadę w nowej sytuacji politycznej. Naszemu rządowi zależy na dialogu z samorządami i jest to dla nas szalenie istotne, ponieważ wszystkie partie tworzące koalicję wyrosły z samorządu i zawsze te ideały samorządowe miały na sztandarach" - powiedział podczas swojego przemówienia szef MSWiA.

Zadeklarował, że strona rządowa będzie słuchać głosu i postulatów samorządów. "Będziemy się pewnie często spierali i prowadzili burzliwe dyskusje, ale zawsze będzie to otwarty i konstruktywny dialog" - zapewnił Kierwiński.

"Mam nadzieję, że KWRiST ponownie będzie miejscem żywej dyskusji i wzmacniania tego co najważniejsze - roli państwa, samorządu i administracji centralnej w pracy dla najmniejszych wspólnot lokalnych" - podsumował.

Szef MSWiA wręczył w imieniu premiera Donalda Tuska powołania członkom rządowej części komisji. W jej skład weszli: Agnieszka Buczyńska, Marzena Okła-Drewnowicz, Grzegorz Karpiński, Piotr Borys, Henryk Kiepura, Paweł Olszewski, Waldemar Sługocki, Tomasz Szymański, Jan Szyszko, Mikołaj Dorożała, Przemysław Koperski, Marek Kos, Hanna Majszczyk, Adam Nowak i Paweł Zgórzyński.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego składa się z przedstawicieli rządu i samorządu. Jej zadaniem jest rozpatrywanie problemów związanych z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego i z polityką państwa wobec samorządu, a także spraw dotyczących samorządu terytorialnego znajdujących się w zakresie działania Unii Europejskiej i organizacji międzynarodowych, do których należy Polska. (PAP)

Autorka: Delfina Al Shehabi

kh/