KO: pomoc psychologa dla nastolatków powyżej 13. roku życia bez zgody rodzica

2024-11-21 17:25 aktualizacja: 2024-11-22, 10:03
Odrabianie lekcji w domu, zdj. ilustracyjne, fot. PAP/Adam Warżawa
Odrabianie lekcji w domu, zdj. ilustracyjne, fot. PAP/Adam Warżawa
Komisja zdrowia skierowała do podkomisji poselski (KO) projekt ustawy, który zakłada, że osoby powyżej 13. roku życia mogłyby uzyskać pomoc psychologa i psychoterapeuty, gdy okoliczności uniemożliwiają uzyskanie na to zgody rodzica, a od 16. roku życia również, gdy rodzic nie zgodził się na to.

W czwartek odbyło się podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia pierwsze czytanie poselskiego projektu Koalicji Obywatelskiej ustawy o zmianie ustawy – o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw.

Projekt dopuszcza, aby osoba w wieku nieuprawniającym jeszcze do wyrażenia zgody na przeprowadzenie badania lub udzielenie innych świadczeń zdrowotnych, tj. osoba małoletnia, który ukończyła 13 lat mogła uzyskać niezbędną pomoc. Byłoby to możliwe w przypadku doświadczenia przez małoletniego kryzysu psychicznego, także wtedy, gdy nie ma możliwości uzyskania zgody przedstawiciela ustawowego na skorzystanie z pomocy oferowanej przez psychologa, psychoterapeutę albo terapeutę środowiskowego w ramach gwarantowanych świadczeń.

W przypadku małoletniego, który ukończył 16. lat, projekt daje mu możliwość korzystania z pomocy oferowanej przez psychologa, psychoterapeutę albo terapeutę środowiskowego w ramach świadczeń gwarantowanych także w przypadku, gdy przedstawiciel ustawowy pierwotnie nie wyraża na to zgody.

Według autorów proponowane rozwiązania są odpowiedzą na alarmujące i dramatyczne dane świadczące o pogarszającym się zdrowiu psychicznym i samopoczuciu osób małoletnich.

"Te zmiany oczekiwane są przez młodych ludzi od dawna. Nie są to zmiany łatwe, ale konieczne dla bezpieczeństwa i zdrowia młodych" - podkreśliła poseł Marta Golbik (KO), która przedstawiła uzasadnienie projektu.

Poseł PiS Janusz Cieszyński złożył wniosek o skierowanie projektu do podkomisji specjalnie powołanej dla tego projektu. "Jest wiele rozwiązań, które zasługują na poważne rozważenie, ale jest też wiele wątpliwości, w szczególności bardzo daleko idące wątpliwości co do ich konstytucyjności tego rozwiązania w przedłożonym charakterze. Rozumiem, że czasy się zmieniają i to jest odpowiedź na realne problemy i wyzwania. (...) Natomiast to jest nasza odpowiedzialność jako parlamentarzystów, by przygotować projekt, który takich wątpliwości nie będzie budził" - wyjaśnił.

Według posła PiS Czesława Hoca projekt może być niezgodny z 48 art. konstytucji mówiący, że rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, jak również z art. 78, według którego każdy ma prawo żądać od organów władzy publicznej ochrony dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją.

Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny zapowiedział poparcie dla proponowanych rozwiązań. "Idea, która przyświeca temu projektowi jest bliska Ministerstwu Zdrowia, pracujemy nad podobnym, nieco bardziej rozległym. Będziemy przychylnie ustosunkowani do wnoszonych tu pomysłów" - zadeklarował.

Komisja poparła wniosek posła KO Grzegorza Napieralskiego, by skierować projekt do dalszych prac do stałej podkomisji ds. zdrowia psychicznego. Wcześniej odrzucone zostały dwa wnioski Janusza Cieszyńskiego z PiS: o wysłuchanie publiczne w sprawie projektu oraz o skierowanie go do komisji nadzwyczajnej.(PAP)

akar/ jann/ ep/