"Kobiece narracje". 8 marca w Łazienkach Królewskich

2024-03-08 10:10 aktualizacja: 2024-03-08, 10:45
Łazienki Królewskie Fot. PAP/Jerzy Ochoński
Łazienki Królewskie Fot. PAP/Jerzy Ochoński
Z udziałem pracowniczek muzeum, badaczek i naukowczyń w piątek w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbędzie się wydarzenie pod hasłem "Kobiece narracje". Zaplanowano m.in. spotkania z muzealnymi ekspertkami, spacery po ogrodach Łazienek oraz debatę.

"Dzień Kobiet to wyjątkowa okazja, by poznać kobiecą twarz Łazienek Królewskich – dawnej rezydencji królewskiej, a zarazem jednego z największych muzeów w Warszawie. Dlatego zapraszam wszystkich, by 8 marca spędzić w Łazienkach, w gronie kobiet z pasją. Na gości od rana do popołudnia czekają oprowadzania po ogrodach i zabytkowych obiektach ze specjalistkami muzeum, które będą opowiadać także o swojej pracy w Łazienkach. Wieczorem w Pałacu na Wyspie organizujemy debatę, w której wezmą udział wybitne muzealniczki i badaczki. Wszystkie te wydarzenia odbędą się pod hasłem 'Kobiece narracje'. Wstęp na spotkania oraz debatę jest wolny" - powiedziała PAP dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie dr Marianna Otmianowska.

Zwróciła uwagę, że "w Muzeum Łazienki Królewskie o historyczne ogrody, które budzą zachwyt wszystkich gości, dba m.in. grono profesjonalnych ogrodniczek, zbiorami sztuki zajmują się znakomite kuratorki, a kreatywne warsztaty dla rodzin z dziećmi oraz dorosłych organizują i prowadzą specjalistki z Działu Edukacji". "Profesjonalne strażniczki i konwojentki zasilają także Wewnętrzną Służbę Ochrony. Dzień Kobiet będzie doskonałą okazją, by osobiście poznać pracowniczki Muzeum Łazienki Królewskie, dowiedzieć się, jak na co dzień wyglądają ich codzienne obowiązki i na czym polega wyjątkowość pracy w Łazienkach" – dodała.

Przekazała, że spotkania rozpocznie prowadzona przez nią rozgrzewka gimnastyczna oraz poranny spacer po ogrodach Łazienek, już o godz. 8.30.

"Wczesna pora pozwoli nam poczuć atmosferę historycznych ogrodów Łazienek Królewskich i zachwycić się ich urokiem, z dala od zgiełku miasta. Następnie aż do godz. 17.30 w różnych miejscach muzeum, m.in. w Pałacu na Wyspie i Starej Oranżerii będzie można brać udział w 20-30-minutowych spotkaniach z muzealnymi ekspertkami" – zapowiedziała.

O godz. 18 w Pałacu na Wyspie odbędzie się debata muzealniczek i kuratorek. Wezmą w niej udział: prof. Anna Sylwia Czyż, Jolanta Gumula, dr Agnieszka Morawińska, dr hab. Luiza Nader, dr Beata Nessel Łukasik i Hanna Wróblewska.

"Nasze gościnie będą dyskutowały o kobiecych punktach widzenia na tematy związane z muzealnictwem, kulturą, kolekcjami czy społeczną odpowiedzialnością muzeów. Będzie to znakomita przestrzeń do zaprezentowania kobiecej perspektywy w tej dziedzinie. Stworzenie miejsca wymiany myśli i idei było dla nas możliwe dzięki dobrej współpracy kobiet w polskim środowisku muzealnicznym. To inspirujące spotkanie będzie również transmitowane na żywo na kanale Muzeum na YouTube oraz Facebooku" – powiedziała PAP dyrektor Otmianowska.

Pełen program "Kobiecych narracji" dostępny jest na stronie internetowej.

Patronami medialnymi "Kobiecych narracji" są Vogue Polska i Forbes Women. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

kno/