Prezydent i premier składają życzenia na Dzień Kobiet. "Uśmiechu i pogody ducha!", "wszystkim Paniom najniższe ukłony"
Życzymy, aby we wszystkich podejmowanych działaniach rodzinnych, zawodowych, społecznych zawsze znajdowały Panie radość, satysfakcję i poczucie samorealizacji - napisała na platformie X Kancelaria Prezydenta RP z okazji przypadającego w sobotę Międzynarodowego Dnia Kobiet. Życzenia opublikował również w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.
"Waszym świętem powinien być każdy dzień; wszystkim paniom najniższe ukłony" - napisał szef rządu.

"Z okazji Dnia Kobiet składamy wszystkim Paniom najserdeczniejsze życzenia. Życzymy, aby we wszystkich podejmowanych działaniach rodzinnych, zawodowych, społecznych zawsze znajdowały Panie radość, satysfakcję i poczucie samorealizacji. Dobrego zdrowia, pomyślności, uśmiechu i pogody ducha!" - napisała Kancelaria Prezydenta RP.
"Wszystkim Paniom najniższe ukłony"
"Mama i Siostra wyprowadziły mnie na prostą, Żonie zawdzięczam wszystko, Córka to światło, Synowa - wcielone dobro, Teściowa, wiadomo, najlepsza, a Wnuczki przesłoniły mi cały świat. Waszym świętem powinien być każdy dzień. Wszystkim Paniom najniższe ukłony" - napisał szef rządu na platformie X.
Dzień Kobiet obchodzony jest na całym świecie od wielu lat. Jego geneza związana jest z ruchami robotniczymi, które narodziły się w Europie i Ameryce Północnej na początku XX wieku.
8 marca 1908 r. kobiety z nowojorskiej fabryki tekstylnej zorganizowały strajk, domagając się m.in. równych płac. Właściciel placówki zamknął je w środku, by uniknąć rozgłosu. W fabryce wybuchł pożar, w wyniku którego zginęło 129 kobiet. Rok później, 28 lutego 1909 r., w ramach upamiętnienia ofiar, odbyły się pierwsze obchody dnia kobiet. 8 marca Międzynarodowym Dniem Kobiet ustanowiony został w 1910 r.
Za pierwszy dzień obchodów święta kobiet w Polsce uważany był 24 marca 1924 r. Wtedy to w Warszawie rozpoczęły się trzydniowe obrady Zjazdu Rady Naczelnej Koła Polek. Co ciekawe, terminu "dzień kobiet" jako pierwsze wcale nie użyły uczestniczki zjazdu, ale redakcja "Kurjera Polskiego". (PAP)
azk/ aop/