O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Kobiety, czy mężczyźni - komu atrakcyjność przynosi więcej korzyści? Ustalenia naukowców mogą zaskoczyć

Nie jest tajemnicą, że uroda ułatwia życie. O tym, że tak jest, wiemy z doświadczenia, potwierdziły to również liczne badania. Jeśli jednak myślicie, że to kobietom atrakcyjny wygląd pomaga najbardziej, to jesteście w błędzie. Nowa praca naukowców z Polskiej Akademii Nauk udowadnia, że jest odwrotnie - więcej korzyści z fizycznej atrakcyjności odnoszą mężczyźni.

Mężczyzna daje kobiecie kwiaty. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Alamy
Mężczyzna daje kobiecie kwiaty. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Alamy

Autorami badania są Grzegorz Bulczak i Alexi Gugushvili z Polskiej Akademii Nauk. Wykorzystali oni dane z amerykańskiego Krajowego badania podłużnego zdrowia młodzieży „Add Health”, w którym wzięło udział około 20 tys. osób. Zbierano je przez 20 lat - od okresu dojrzewania do dorosłości. Ponieważ czas badania był długi, część osób zrezygnowała, ostatecznie więc naukowcy z PAN wykorzystali próbę liczącą 11 583 osób. Wśród danych znalazły się informacje na temat stanu zdrowia, miejsca zamieszkania, dane wykształcenia, osiągnięć zawodowych oraz zarobków, a także, co ciekawe, oceny atrakcyjności fizycznej. Dokonywał jej w pięciopunktowej skali prowadzący badanie lekarz i ankieterzy.

Badacze chcieli sprawdzić, czy atrakcyjny wygląd wpływa na awans społeczny. Ponieważ jednak uznali, że przynajmniej teoretycznie jest możliwa również odwrotna zależność, czyli że wyższa pozycja społeczno-ekonomiczna przekłada się na lepszy wygląd, bo stać nas na lepsze ubrania, siłownię czy operacje plastyczne - uwzględniono ocenę wyglądu tylko w wieku 15 lat. Oczywiste jest bowiem, że na wygląd nastolatka nie może mieć wpływu jego wyższy status w wieku dorosłym. Potem tę ocenę wyglądu uczestników dokonaną podczas pierwszej ankiety porównano z danymi dotyczącymi ich osiągnięć edukacyjnych i zawodowych 20 lat później. Okazało się, że atrakcyjność fizyczna nastolatków miała wyraźne odzwierciedlenie w ich statusie w późniejszym życiu. Osoby, które w wieku 15 lat uznano za bardziej atrakcyjne, po trzydziestce częściej prześcigały swoich rodziców pod względem zarobków i osiągnięć. Było to znacznie bardziej widoczne w przypadku mężczyzn niż kobiet, szczególnie jeśli chodzi o edukację.

Stwierdzenie, że osoby postrzegane jako bardziej atrakcyjne odnotowały większy wzrost statusu w porównaniu ze swoimi rodzicami niż mniej urodziwe, nie było dla badaczy zaskakujące. “Osoby ocenione jako atrakcyjne mają większe szanse na poprawę statusu niż osoby ocenione jako przeciętne” - czytamy w raporcie z badania zamieszczonym w magazynie “Social Science Quarterly”. Zaskoczeniem było co innego. Po wprowadzeniu podziału ze względu na płeć, Bulczak i Gugushvili ze zdumieniem stwierdzili, że efekt ten w większym stopniu dotyczy mężczyzn niż kobiet. W dodatku z każdym krokiem w górę „drabiny atrakcyjności” mężczyźni zwiększali tę przewagę. (PAP Life).

kgr/
 

Zobacz także

  • Młode kobiety. Fot. PAP/Alarmy/Oleg Baliuk

    Internauci wybrali najpiękniejsze kobiety świata. W rankingu są też Polki

  • Większość Polek uważa się za atrakcyjne kobiety Fot. PAP/Archiwum Kalbar

    Czy Polki są atrakcyjne? Ponad trzy czwarte pań uważa się za takie. Najlepiej czują się zarabiające ponad 9 tys. zł

Serwisy ogólnodostępne PAP