O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Kolejne medium rezygnuje z obecności na X

Kataloński dziennik "La Vanguardia" ogłosił, że zaprzestaje publikacji na platformie X (dawniej Twitter), argumentując swoją decyzję wzrostem dezinformacji i toksycznych treści, które miały się nasilić po przejęciu platformy przez Elona Muska.

Użytkownik trzymający telefon z logiem platformy "X". Fot EPA/Etienne Laurent
Użytkownik trzymający telefon z logiem platformy "X". Fot EPA/Etienne Laurent

"Od przejęcia przez Elona Muska platforma X zapełniła się toksycznymi i wprowadzającymi w błąd treściami" – stwierdziła "La Vanguardia". Dziennik zwrócił uwagę na aktywność licznych botów, które nasiliły swoje działania, między innymi w dyskusjach na temat niedawnych powodzi w Walencji. Gazeta zarzuciła również platformie szerzenie "idei zagrażających prawom człowieka, takich jak nienawiść wobec mniejszości etnicznych, mizoginia i rasizm".

Główne konto „La Vanguardii” na X śledzi 1,3 mln użytkowników. Ostatni wpis dotyczył pomocy dla osób poszkodowanych w wyniku powodzi w Hiszpanii. Redakcja zaznaczyła, że choć oficjalny profil gazety przestaje publikować, jej dziennikarze będą mogli nadal korzystać z serwisu indywidualnie.

W środę o zawieszeniu aktywności na X poinformował także brytyjski dziennik "The Guardian". Gazeta wyjaśniła, że na jej decyzję wpłynęły pojawiające się na X "skrajnie prawicowe teorie spiskowe", "otwarcie rasistowskie wpisy" oraz sposób relacjonowania wyborów prezydenckich w USA.

Więcej

Guardian newspaper. Fot. EPA/Will Oliwer

Czołowy brytyjski dziennik zawiesza aktywność w serwisie X

Decyzje obu tytułów zbiegły się w czasie z ogłoszeniem przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa nominacji Muska na szefa nowego "departamentu wydajności państwa" (DOGE). Właściciel X był zaangażowany się w kampanię wyborczą Republikanów.

W zeszłym roku z użytkowania X zrezygnowały m.in. amerykańskie media publiczne, National Public Radio (NPR) i Public Broadcasting Service (PBS). W listopadzie berliński festiwal filmowy Berlinale ogłosił, że przestaje używać platformy jako narzędzia komunikacji, a kilka jednostek policji w Walii zawiesiło swoją aktywność na X w proteście przeciwko pojawiającym się tam treściom.

Z Madrytu Marcin Furdyna (PAP)

mrf/ bst/ kp/

Zobacz także

  • Logo platformy X. Fot. EPA/Etienne Laurent

    Rzecznik MSZ Ukrainy oskarżył platformę X o "zamiatanie rosyjskich zbrodni pod dywan"

  • Logo X na smartfonie, zdjęcie ilustracyjne, Fot. EPA/Etienne Laurent

    Dezinformacja na koncie premiera Czech na X po ataku hakerów

  • Platforma X, zdjęcie ilustracyjne, Fot. ETIENNE LAURENT/ PAP/EPA

    Start-up Muska zajmujący się sztuczną inteligencją kupił jego platformę X

  • Platforma X, zdjęcie ilustracyjne, Fot. ETIENNE LAURENT/ PAP/EPA

    Eksperci o awarii X: do słów Muska o cyberataku należy podchodzić ostrożnie

Serwisy ogólnodostępne PAP