Kolejne odkrycie w mieście zniszczonym przez wulkan. Rysunki dzieci w Pompejach

2024-05-30 08:56 aktualizacja: 2024-05-30, 13:45
Prace archeologiczne w Pompejach, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/ANSA/CESARE ABBATE
Prace archeologiczne w Pompejach, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/ANSA/CESARE ABBATE
Rysunki dzieci ze starożytnych Pompejów, wykonane węglem na murze domu przed erupcją Wezuwiusza w 79 roku naszej ery - to kolejne nadzwyczajne odkrycie na terenie pozostałości miasta zniszczonego przez wulkan. Na rysunkach widać gladiatorów i myśliwych.

Znalezisko to pomoże historykom starożytności lepiej poznać dzieciństwo w tamtych czasach.

Jak podkreślono w internetowym dzienniku relacjonującym wykopaliska w Pompejach, wiele wskazuje na to, że już dzieci w wieku 5-7 lat były widzami skrajnych form przemocy. Najmłodsi oglądali zapewne krwawe walki gladiatorów, które odbywały się w tamtejszym amfiteatrze.

Do czasów obecnych przetrwały rysunki, wykonane węglem przez jedno lub więcej dzieci, bawiących się na dziedzińcu jednego z domów. Uwiecznieni są na nich walczący gladiatorzy, dwóch bokserów leżących na ziemi; jest też scena polowania, prawdopodobnie na dzika.

Aby zgłębić kwestię wpływu scen oglądanych przez najmłodszych na ich rozwój psychiczny dyrekcja parku archeologicznego podjęła współpracę z wydziałem neuropsychiatrii dziecięcej Uniwersytetu Fryderyka II w Neapolu.

"Razem z psychologami z uniwersytetu doszliśmy do wniosku, że rysunki gladiatorów i myśliwych zostały wykonane na podstawie tego, co widziały dzieci, czyli widowisk przemocy" - powiedział dyrektor parku archeologicznego Gabriel Zuchtriegel.

Odkrycia tego dokonano na terenie zamkniętego dotąd zespołu domów (po łacinie: insula), który od wtorku udostępniony jest zwiedzającym. Można go oglądać z góry chodząc po specjalnych platformach. W miejscu tym o nazwie Insula dei Casti Amanti znaleziono także szczątki dwóch ofiar wybuchu Wezuwiusza.

 

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sma/