Kolejny zmasowany atak rosyjski na obwód odeski – zestrzelono 19 dronów i 11 rakiet; są trafienia

2023-09-23 13:35 aktualizacja: 2023-09-26, 08:23
Zniszczenia powstałe w wyniku rosyjskiego ataku w Odessie, Fot. PAP/EPA/STR
Zniszczenia powstałe w wyniku rosyjskiego ataku w Odessie, Fot. PAP/EPA/STR
Nad obwodem odeskim, na południu Ukrainy, zestrzelono w nocy 19 atakujących region dronów Shahed i 11 rakiet Kalibr; siły rosyjskie użyły również dwóch pocisków Oniks – powiadomili w poniedziałek rano przedstawiciele ukraińskiego wojska i władz. W wyniku ataku są zniszczenia w infrastrukturze portowej.

➡ Stosowane przez Rosjan metody tortur na okupowanych przez nich terytoriach Ukrainy były tak brutalne, że niektóre z ofiar zamęczono na śmierć - oświadczył w Genewie Erik Mose, przewodniczący komisji śledczej ds. Ukrainy działającej pod mandatem ONZ.

Jak powiedział, występując na forum Rady Praw Człowieka w Genewie, jego zespół "zebrał dalsze dowody wskazujące na to, że stosowanie tortur przez rosyjskie siły zbrojne na obszarach znajdujących się pod ich kontrolą jest zjawiskiem powszechnym i systematycznym".

"W niektórych przypadkach tortury były tak brutalne, że powodowały śmierć ofiary" - poinformował Mose, cytowany przez agencję Reutera.

Komisja śledcza odwiedziła części Ukrainy czasowo zajęte od początku wojny przez siły rosyjskie, m.in. obwody chersoński i zaporoski. Ustalono, że tortury stosowano głównie w ośrodkach detencyjnych prowadzonych przez władze rosyjskie. Komisja stwierdziła już wcześniej, że naruszenia dokonywane przez Rosjan na Ukrainie, w tym stosowanie tortur, mogą stanowić zbrodnię przeciwko ludzkości.

➡ Pierwsza partia amerykańskich czołgów Abrams dotarła na Ukrainę - poinformował prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych.

"Dobre wieści od ministra (obrony Rustema) Umierowa. Abramsy są już na Ukrainie i są przygotowywane do wzmocnienia naszych brygad" - napisał Zełenski na Telegramie. Jak dodał, jest wdzięczny sojusznikom za wypełnianie warunków porozumień w zakresie pomocy jego krajowi w odparciu rosyjskiej inwazji, a Kijów poszukuje nowych kontraktów na uzbrojenie, poszerzając geograficzny zasięg poszukiwań.

Amerykańskie czołgi znalazły się na Ukrainie kilka miesięcy wcześniej, niż się tego spodziewano, i w idealnym czasie, aby mogły zostać wykorzystane w kontrofensywie przeciwko Rosji - skomentowały anonimowe źródła w amerykańskim resorcie obrony w rozmowie z dziennikiem "New York Times". W nadchodzących miesiącach kolejne z 31 obiecanych Abramsów zostaną wysłane na na pomoc Kijowowi. Źródła "NYT" odmówiły podania liczby maszyn, jakie już dotarły do kraju.

➡ Misja monitorująca Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) rozpoczęła w poniedziałek prace nad drugim przeglądem wieloletniego programu pożyczkowego dla walczącej z Rosją Ukrainy o wartości 15,6 mld dolarów - przekazał w oświadczeniu przedstawiciel MFW Wahram Stepanian, cytowany przez agencję Reutera.

Tematem najbliższych rozmów między MFW a Ukrainą ma być sytuacja gospodarcza oraz polityka fiskalna, finansowa i strukturalna kraju. Czteroletni program Funduszu dla Kijowa stanowi część globalnego pakietu o wartości 115 mld dolarów, mającego na celu udzielenie wsparcia w czasie, gdy Ukraina przeciwstawia się rosyjskiej inwazji.

Gospodarka Ukrainy mocno ucierpiała w wyniku trwającej już 19 miesięcy wojny, a rząd w dużym stopniu polega na pomocy finansowej z Zachodu w zakresie świadczeń socjalnych i humanitarnych. Wedle władz w Kijowie ukraińskie przedsiębiorstwa dostosowały się już do nowej, wojennej rzeczywistości, a gospodarka odbudowuje się w tym roku szybciej, niż oczekiwano.

➡ Dwie osoby zginęły w poniedziałek w wyniku rosyjskiego ataku bombami lotniczymi na miasto Berysław w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy – powiadomiły lokalne władze.

W godzinach rannych rosyjskie siły powietrzne zrzuciły na Berysław cztery bomby lotnicze. Jedna z nich trafiła w budynek administracji mieszkaniowej, inna zburzyła dom mieszkalny.

Zginęły dwie osoby. Są to 73-letni mężczyzna i 70-letnia kobieta – poinformował szef władz obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.

➡ Polska złoży we wtorek w Brukseli wniosek o przedstawienie 27 państwom członkowskim UE przez Komisję Europejską informacji na temat rozmów z Ukrainą w sprawie zboża - poinformował PAP Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

"We wtorek na spotkaniu przygotowawczym Polska złoży wniosek o zaproszenie na środowe spotkanie Komitetu Stałych Przedstawicieli Komisji Europejskiej do przejrzystego przedstawienia wszystkim 27 państwom członkowskim informacji na temat rozmów ze stroną ukraińską w kontekście wyzwań przed Wspólną Polityką Rolną i sytuacji europejskich rolników, w tym konsekwencji ukraińskiej skargi złożonej w WTO. Oczekujemy, że Komisja przedstawi informacje w Radzie, transparentnie, w gronie 27 państw. Czekamy na realizację zapowiedzi z komunikatu Komisji z 15 września. Ukraina miała do 18 września przedstawić propozycje, ale nie uczyniła tego" - oświadczył polski dyplomata.

➡ Ukraińskie służby wykryły w Charkowie, na północnym wschodzie kraju, rosyjską sieć agenturalną, która gromadziła informacje o lokalizacji naszych wojsk – powiadomiła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

„Przestępcy zbierali dane wywiadowcze o lokalizacji umocnień i trasach przemieszczania sprzętu wojskowego Sił Obrony, w tym przy użyciu linii kolejowych. Do zadań specjalnych wrogiej agentury należało zbieranie materiałów kompromitujących żołnierzy – podaje agencja Interfax-Ukraina, powołując się na komunikat SBU.

Według SBU agenci szczególnie interesowali się pracownikami wojskowych komisji uzupełnień. Te informacje były im potrzebne do późniejszych prób werbunku i przygotowania operacji informacyjnych przeciwko Ukrainie.

Osoby pracujące dla rosyjskiego wywiadu odnotowywały również skutki wrogich ostrzałów i przekazywali dane Rosjanom.

SBU zatrzymała czterech rosyjskich agentów w miejscach ich zamieszkania. Kierować grupą miał mieszkaniec Charkowa, który po rozpoczęciu inwazji uciekł do Rosji i tam został zwerbowany. Zlecono mu utworzenie sieci agentów; znaleźli się wśród nich m.in. taksówkarz i pracownica gazowni.

➡ Przywódcy Kanady i Ukrainy uhonorowali w piątek w parlamencie w Ottawie członka dywizji SS Galizien, jednostki odpowiedzialnej za zamordowanie tysięcy Polaków i Żydów; nie ma zgody na wybielanie złoczyńców, oczekuję przeprosin - przekazał ambasador RP w Ottawie Witold Dzielski.

"W piątek kanadyjscy i ukraińscy liderzy uhonorowali członka Waffen SS Galizien, osławionej ukraińskiej formacji z czasów II wojny światowej, odpowiedzialnej za zamordowanie tysięcy Polaków i Żydów. Polska jest najlepszym sojusznikiem, jakiego ma Ukraina, nigdy nie zgodzimy się na wybielanie takich złoczyńców! Jako ambasador RP w Kanadzie oczekuję przeprosin" - napisał Dzielski na platformie X.

➡ Brukselski portal Politico opisuje w poniedziałek, jak Rosja próbuje werbować na Kubie najemników na wojnę przeciwko Ukrainie. Desperacja młodych Kubańczyków jest tak duża, że decydują się na służbę w rosyjskiej armii - czytamy w artykule.

"Zdesperowani młodzi Kubańczycy zaciągają się do rosyjskiej armii w poszukiwaniu lepszego życia, mimo że wielu z nich nie wie, w co się pakuje" - pisze Politico.

"'Podpisaliśmy pakt z diabłem'" - cytuje wypowiedź jednego z rekrutów, który znalazł się w rosyjskim mieście Tuła, po tym, jak odezwał się na jedno z wielu ogłoszeń skierowanych do Kubańczyków żyjących zarówno na wyspie, jak i na emigracji, zachęcających do służby w rosyjskim wojsku. "+A diabeł nie rozdaje cukierków+" - mówi rozmówca portalu.

Liczba Kubańczyków walczących w szeregach armii rosyjskiej nie jest znana. W sierpniu ukraiński portal Informnapalm opublikował dane 198 Kubańczyków, którzy wstąpili do rosyjskiej armii.

➡ Władimir Putin miał dać ministrowi obrony Rosji Siergiejowi Szojgu czas do początku października na zatrzymanie ukraińskiej kontrofensywy i przejęcie inicjatywy na froncie – pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Według analityków to może być jedna z przyczyn upartej obrony w obwodzie zaporoskim, gdzie siły ukraińskie klinem wbiły się w pozycje wojsk rosyjskich.

Jedna z wersji, którą podaje źródło „zbliżone do Kremla” twierdzi, że przynosząca Rosjanom duże straty obrona to skutek decyzji Putina, który nakazał Szojgu do października zatrzymać ukraińską kontrofensywę, poprawić sytuację na froncie i odzyskać inicjatywę.

W obwodzie zaporoskim w rejonie miasteczka Orichiw bronią się elementy trzech rosyjskich dywizji – pisze ISW. Rosjanie próbują powstrzymywać ukraińskie działania m.in. w rejonie miejscowości Nowoprokopiwka, Robotyne i Werbowe.

➡W niedzielę wojska rosyjskie ostrzeliwały obwód chersoński 87 razy, zginęły dwie osoby, a 11 zostało rannych - przekazał w poniedziałek Ołeksandr Prokudin, gubernator tego położonego na południu Ukrainy regionu.

"Wróg przeprowadził 87 ataków, wystrzeliwując 497 pocisków z moździerzy, artylerii, systemów rakietowych Grad, czołgów, dronów i samolotów. W kierunku samego Chersonia wystrzelono 23 pociski" - napisał Prokudin w komunikacie na Telegramie

Dodał, że rosyjskie wojska ostrzelały dzielnice mieszkaniowe, placówki medyczne i edukacyjne, cerkiew, obiekt infrastruktury krytycznej w rejonie berysławskim i obiekty przemysłowe w Chersoniu.

➡Sześć osób ucierpiało w wyniku ostrzałów i ataków bombowych przeprowadzonych w niedzielę przez armię rosyjską w Chersoniu – powiadomiły władze tego miasta na południu Ukrainy.

„Zmasowany i kombinowany atak miał miejsce minionej nocy. Zastosowano 19 dronów uderzeniowych typu Shahed i wszystkie zostały zniszczone przez obronę powietrzną” – powiedziała w telewizji ukraińskiej Natalia Humeniuk, rzeczniczka wojsk na południu kraju.

Cytowana przez portal Ukrainska Prawda rzeczniczka dodała, że przeciwnik zastosował także 12 rakiet manewrujących Kalibr, dwie z nich były zestrzelone nad obwodem mikołajowskim i kirowohradzkim.

➡55 osób zostało rannych, a jedna zginęła w rosyjskim ataku na Krzemieńczuk w środkowej Ukrainie - poinformował w niedzielę wieczorem Dmytro Łunin, szef władz obwodu połtawskiego. Atak miał miejsce w piątek.

Lokalne władze w niedzielnym komunikacie przekazały, że w szpitalu nadal przebywa 19 osób, w tym jedno dziecko. Wśród rannych znalazło się sześcioro dzieci oraz kobieta w ciąży.

➡W czasie wizyty w Stanach Zjednoczonych Wołodymyr Zełenski spotkał się z byłym sekretarzem stanu USA, znanym politykiem i dyplomatą Henrym Kissingerem – poinformował szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

„Bardzo się cieszę z tego spotkania, to była rzeczywiście głęboka rozmowa” – napisał Jermak w mediach społecznościowych w niedzielę.

Szef gabinetu Zełenskiego podkreślił, że Henry Kissinger jest zwolennikiem przyjęcia Ukrainy do NATO i autorem „trafnych cytatów opisujących obecną sytuację w wojnie z Rosją”.

➡Nowe pakiety pomocy wojskowej i szereg ustaleń w sprawie wsparcia dla Ukrainy w różnych dziedzinach, w tym dotyczących gospodarki, to wynik wizyt i spotkań w USA i w Kanadzie – oświadczył w niedzielę Wołodymyr Zełenski.

„To był produktywny tydzień. Mamy wiele dobrych decyzji w dziedzinie obrony i innych” – powiedział prezydent Ukrainy w wieczornym wystąpieniu.