Splecione ze sobą pięciokolorowe pierścienie - o łącznej długości 29 metrów i wysokości 15 metrów – umieszczone były pomiędzy pierwszym i drugim piętrem wieży. Już w trakcie paralimpiady burmistrz Paryża Anne Hidalgo oświadczyła, że chciałaby, aby olimpijski symbol pozostał na najwyższym obiekcie miasta do 2028 roku, czyli kolejnych letnich igrzysk w Los Angeles.
Jednak ważąca 30 ton obecna konstrukcja okazała się zbyt ciężka, a poza tym nie została zaprojektowana z myślą o zimowych warunkach pogodowych. Władze Paryża, które zarządzają wieżą Eiffla, oraz MKOl, do którego należą prawa do olimpijskiego logo, oświadczyły, że trwają już prace nad nową instalacją, która będzie tej samej wielkości, ale lżejsza i wykonana z bardziej trwałych materiałów.
Według Hidalgo nowe koła zostaną przymocowane do wieży tak szybko, jak to będzie możliwe, a tymczasem - "dla zapewnienia ciągłości" - na moście Iena, naprzeciwko wieży Eiffla, zawieszono mniejsze pierścienie.
Mierząca 330 m wieża Eiffla powstała z okazji wystawy światowej w 1889 roku w celu upamiętnienia setnej rocznicy wybuchu rewolucji francuskiej. Jej nazwa pochodzi od nazwiska konstruktora - Gustave'a Eiffla. Pierwotnie po 20 latach wieża miała zostać rozebrana, jednak udane eksperymenty z umieszczonym na szczycie telegrafem ją ocaliły. W momencie powstania była najwyższą budowlą na świecie.
Potomkom i spadkobiercom Eiffla decyzja Hidalgo o pozostawieniu kół na wieży przez kolejne lata mocno się nie spodobała. Uważają oni, że podważa to dzieło ich przodka, m.in. poprzez eksponowanie "znaku reklamowego" czy "marki handlowej". Poza tym - ich zdaniem - zawieszenie kół olimpijskich znacząco zmienia zarówno wizualne, jak i symboliczne aspekty wieży Eiffla.
Igrzyska olimpijskie w stolicy Francji odbyły się w dniach 26 lipca – 11 sierpnia, a między 28 sierpnia a 8 września przeprowadzono igrzyska paralimpijskie.(PAP)
pp/ co/gn/