Komisja nadzwyczajna pozytywnie zaopiniowała projekt specustawy powodziowej

2024-09-28 12:30 aktualizacja: 2024-09-29, 13:30
W sobotę po godz. 9 komisja wznowiła obrady, kontynuując prace nad specustawą. Fot. PAP/	Leszek Szymański
W sobotę po godz. 9 komisja wznowiła obrady, kontynuując prace nad specustawą. Fot. PAP/ Leszek Szymański
Sejmowa komisja nadzwyczajna w sobotę poparła rządowy projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. PiS zapowiedział złożenie swoich poprawek jako wniosków mniejszości.

Za projektem nowelizacji ustawy wraz z poprawkami posłowie komisji zagłosowali jednogłośnie.

Rządowy projekt specustawy powodziowej zakłada m.in. wsparcie dla kredytobiorców. Poszkodowani w powodzi, którzy mają kredyt mieszkaniowy i utracili – choćby czasowo – możliwość korzystania z domu lub mieszkania, będą mogli skorzystać z bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Poprzez fundusz państwo spłaci raty kredytu za 12 miesięcy.

Kolejnym proponowanym rozwiązaniem jest pakiet wsparcia związanego z mieszkalnictwem. Jak poinformowano, z Funduszu Dopłat zostanie udzielone bezzwrotne finansowe wsparcie dla osób, które ucierpiały na skutek powodzi.

Projekt przewiduje też zasiłek losowy (1000 zł), który będzie przeznaczony na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci, które realizują obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne lub uczniów i poniosły szkodę w wyniku powodzi oraz dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy nie mogą pracować ze względu na zamknięcie np. żłobka lub nieobecność niani i muszą opiekować się dzieckiem.

W czwartek rząd złożył autopoprawkę do projektu. Zgodnie z nią, pracownik poszkodowany w wyniku powodzi otrzyma prawo do dodatkowego płatnego urlopu w wymiarze do 20 dni na usuwanie skutków powodzi. Pracodawca będzie mógł uzyskać zwrot kosztów wynagrodzenia i składki na ubezpieczenie społeczne za czas tego urlopu ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.(PAP)

kkr/ malk/gn/