Komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych. Trwa przesłuchanie Tomasza Grodzkiego

2024-05-15 14:22 aktualizacja: 2024-05-15, 19:49
. Wezwany w charakterze świadka, były marszałek Senatu Tomasz Grodzki zeznaje przed sejmową komisją śledczą, fot. PAP/Leszek Szymański
. Wezwany w charakterze świadka, były marszałek Senatu Tomasz Grodzki zeznaje przed sejmową komisją śledczą, fot. PAP/Leszek Szymański
W środę o godz. 14 sejmowa komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych rozpoczęła kolejne posiedzenie; przesłuchany zostanie były marszałek Senatu Tomasz Grodzki (KO).

Szef komisji poseł Dariusz Joński (KO) powiedział PAP, że Grodzki będzie przesłuchiwany w związku z pełnieniem przez niego w poprzedniej kadencji funkcji marszałka Senatu. Joński przypomniał, że "ustawa o wyborach korespondencyjnych w Sejmie była procedowana 3 godziny". "Marszałek Sejmu nie skierowała jej nawet do komisji, a Senat pochylił się nad tym projektem, prosił o ekspertyzy" - zauważył. "Były pogłębione tematy w komisjach. Senat wykorzystał swój czas, aby przeanalizować ten proces" - dodał szef komisji.

Komisja przegłosowała wezwanie Grodzkiego na świadka, na wniosek posłów PiS, na pierwszym merytorycznym posiedzeniu. Wiceszef komisji Waldemar Buda (PiS) podkreślił w jednej z rozmów z PAP, że Grodzki będzie świadkiem z tej grupy, która - jak mówił - "była przeciwna tym wyborom i podejmowała działania, żeby je zablokować w sensie prac Senatu i obstrukcji".

Przesłuchiwanie świadków komisja zakończy 24 maja; w czwartek przesłuchany ma być były premier Mateusz Morawiecki, a 24 maja - jako ostatni - prezes PiS Jarosław Kaczyński. Joński powiedział PAP, że raport końcowy komisja przedstawi do końca maja.

Wybory prezydenckie, zgodnie z zarządzeniem marszałek Sejmu z lutego 2020 r., miały odbyć się 10 maja 2020 r. w formule głosowania korespondencyjnego z powodu epidemii COVID-19. Jednak 7 maja Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że ponieważ obowiązująca regulacja prawna pozbawiła PKW instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków, głosowanie 10 maja 2020 r. nie może się odbyć. Ostatecznie wybory odbyły się 28 czerwca (I tura), a głosowano w lokalach wyborczych.

 

Autor: Olga Łozińska, Edyta Roś, Ewa Wesołowska

sma/