Konfederacja dzieli się w Parlamencie Europejskim

2024-07-10 11:44 aktualizacja: 2024-07-10, 16:41
Parlament Europejski Fot. PAP/Jacek Turczyk
Parlament Europejski Fot. PAP/Jacek Turczyk
W Parlamencie Europejskim europosłowie Konfederacji będą podzieleni; Stanisław Tyszka, Marcin Sypniewski i Ewa Zajączkowska-Hernik zdecydowali się dołączyć do grupy tworzonej przez Alternatywę dla Niemiec (AfD), a Anna Bryłka i Tomasz Buczek negocjują dołączenie do frakcji Viktora Orbana – ustaliła PAP.

Konfederacja w wyborach do PE zdobyła sześć mandatów. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że trzech europosłów zdecydowało się dołączyć do grupy tworzonej przez skrajnie prawicową AfD.

„Ta niemiecka partia przedstawiła ofertę, a europosłowie Nowej Nadziei Stanisław Tyszka, Marcin Sypniewski i Ewa Zajączkowska-Hernik zdecydowali się na nią odpowiedzieć i stworzyć z AfD grupę Europa Suwerennych Narodów” – przekazało źródło.

Jednocześnie – jak poinformował rozmówca PAP z PE – europosłowie Anna Bryłka i Tomasz Buczek prowadzą negocjacje w sprawie dołączenie do grupy Patrioci dla Europy.

„Szanse na ich dołączenie do frakcji Orbana oceniam na 50 proc. W przeciwnym razie dwójka europosłów prawdopodobnie pozostanie niezrzeszonych” – powiedziało źródło unijne.

Szóstym europosłem Konfederacji jest Grzegorz Braun, który  - jak wynika z nieoficjalnych informacji – nie prowadzi żadnych rozmów. Część źródeł PAP wskazuje, że frakcje PE nie chcą, aby znalazł się w ich szeregach.

Jak informują media, AfD zaprosiła do współpracy inne eurosceptyczne partie: Rekonkwistę z Francji, Konfederację z Polski, Odrodzenie z Bułgarii, Se Acabo La Fiesta z Hiszpanii, Wolność i Demokrację Bezpośrednią z Czech, Hnutie Republikę ze Słowacji, Ruch Naszej Ojczyzny z Węgier oraz Związek Narodu i Sprawiedliwości z Litwy.

Według doniesień medialnych, nowej frakcji udało się spełnić wymagany próg minimum 23 europosłów z siedmiu krajów członkowskich UE. Wstępnie szacuje się, że nowa grupa będzie miała 28-29 europosłów.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

mar/