Celem kongresu jest przypomnienie intelektualnego dorobku papieża oraz szukanie w jego nauczaniu inspiracji do sprostania wyzwaniom współczesności - wyjaśniono w przekazanym PAP komunikacie.
Jak zaznaczono, "Jan Paweł II był pierwszym prawdziwie światowym przywódcą, który swoją sprawnością intelektualną, proroczą wizją i poprzez praktyczne działania niósł przesłanie solidarności i pokoju pomiędzy kontynentami i epokami". "Jako ocalały z II wojny światowej, papież niezachwianie powtarzał: "Nigdy więcej wojny!"" - przypomniano.
"Stając wobec widma globalnego konfliktu, w obliczu globalizacji rynków, mediów społecznościowych, przemocy i bezdusznej biurokracji rozdzierającej ludzkie więzi i pozostawiającej po sobie zraniony świat i złamanych ludzi, potrzebujemy jego przesłania bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej" - czytamy w komunikacie.
W programie dwudniowego kongresu, który rozpocznie się 30 września, zaplanowano kilka debat, w tym m.in.: "Teologia wolności" z udziałem prof. Zbigniewa Stawrowskiego oraz byłego ambasadora Rzeczypospolitej Polski przy Watykanie - Janusza Kotańskiego; "Wiosna Narodów", w której wezmą udział - Emilio Moralesa, Joel Hodge, dr Mátyás Szalay; debata "Czym była rewolucja Solidarności i jak ją kontynuować?", podczas której głos zabiorą Paula Dobrianska i ks. Oleha Kindiy’a.
Temat pokoju i pojednania podejmą: Martina Kalungu-Banda, Marek Gopin oraz Gary’ego Kruppa(online).
Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba, Carl Anderson, zmierzy się z tematem "przywództwa przyszłości". Z kolei ks. prof. Robert Skrzypczak i dr Paweł Skibiński podejmą temat dziedzictwa Jana Pawła II.
Podczas kongresu, który zakończy się 1 października, zaplanowana jest prezentacja książki Moniki Jabłońskiej "Papież oczami świata. Świadectwo o Janie Pawle II".
Wydarzenie ma charakter zamknięty dla publiczności. Można go śledzić w ramach transmisji, która będzie dostępna na stronie internetowej Fundacji oraz na jej kanale YouTube. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
pp/