Resort podało wcześniej, że do konkursu zgłosiło się dziesięcioro kandydatów, wśród których są sędziowie, adwokaci i radcowie prawni, jak również przedstawiciele środowiska akademickiego.
Osoby, które zgłosiły się do konkursu to: prof. Przemysław Banasik, dr hab. Katarzyna Gajda-Roszczynialska, prof. Piotr Girdwoyń, prof. Grzegorz Kuca, dr Sebastian Ładoś, sędzia Beata Morawiec, sędzia Agnieszka Owczarewicz, sędzia Wojciech Postulski, prof. Rafał Stankiewicz oraz prof. Leszek Wieczorek.
Adam Bodnar odwołał na początku lutego sędziego Kamila Zaradkiewicza z funkcji dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Na p.o. dyrektora powołał wówczas sędziego Ryszarda Sadlika. Wcześniej sędzia Sądu Najwyższego Kamil Zaradkiewicz zrzekł się funkcji dyrektora KSSiP. Jako powód podał brak możliwości współpracy z ministrem sprawiedliwości-Prokuratorem Generalnym Adamem Bodnarem.
Resort sprawiedliwości zapowiedział, że "konkurs na stanowisko dyrektora KSSiP będzie transparentny". "Przeprowadzi go siedmioosobowa komisja pod przewodnictwem sędziego TK w stanie spoczynku prof. Mirosława Wyrzykowskiego. W jej skład wejdzie też dwóch prokuratorów, dwóch sędziów i dwóch przedstawicieli środowiska akademickiego" - przekazało MS.
W poniedziałek resort poinformował, że w skład komisji wejdzie: prof. Janina Błachut, Jarosław Gwizdak, prof. Zbigniew Kmieciak, sędzia Ewa Leszczyńska-Furtak, prok. Andrzej Pogorzelski, prok. Małgorzata Szeroczyńska, prok. Stefan Śnieżko, sędzia Igor Tuleya, przedstawiciel Departamentu Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych Ministerstwa Sprawiedliwości. "Przewodniczący może zaprosić do zespołu inne osoby, które będą miały głos doradczy" - dodał resort.
Posiedzenie zespołu i wysłuchanie kandydatów ma odbyć się w dniach 12-14 marca. "Następnie zespół przedstawi ministrowi sprawiedliwości Adamowi Bodnarowi wyniki oceny w formie opinii oraz rankingu kandydatów" - przekazało MS.
KSSiP działa od 2009 roku i odpowiada za szkolenie kadr sądów powszechnych i prokuratury w Polsce. Szkoła prowadzi aplikacje zawodów prawniczych, szkoli sędziów i prokuratorów, prowadzi analizy i badania, pozwalające na wypracowanie odpowiednich standardów dot. kompetencji i kwalifikacji. KSSiP współpracuje także ze szkołami wyższymi, instytucjami naukowo-badawczymi zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. (PAP)
Autorka: Malwina Tkacz
sma/