Krzysztof Paszyk: w przyszłym tygodniu możliwe posiedzenie NKW PSL, w grudniu planowana też Rada Naczelna PSL

2023-12-03 08:09 aktualizacja: 2023-12-03, 12:28
Krzysztof Paszyk, fot. PAP/Szymon Pulcyn
Krzysztof Paszyk, fot. PAP/Szymon Pulcyn
Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL, w grudniu jest także planowana Rada Naczelna Stronnictwa - przekazał PAP przewodniczący klubu PSL-TD Krzysztof Paszyk.

Paszyk podkreślił w rozmowie z PAP, że wszystko wskazuje na to, że w przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie zarządu partii, czyli Naczelnego Komitetu Wykonawczego. Dodał, że szczegóły tego posiedzenia nie są jeszcze znane.

Szef klubu PSL-TD przekazał też, że w grudniu planowane jest także posiedzenie Rady Naczelnej Stronnictwa. Dopytywany, czego ono będzie dotyczyło, odparł, że "bieżących spraw związanych z kalendarzem wydarzeń politycznych".

W środę marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że 11 grudnia o godz. 10 premier Mateusz Morawiecki wygłosi expose, a ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla jego rządu. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.

W piątek szef PO Donald Tusk spotkał się z marszałkiem Sejmu w sprawie tzw. drugiego konstytucyjnego kroku powoływania rządu. Lider PO powiedział po tym spotkaniu, iż spodziewa się, że wybór nowego rządu nastąpi 11 grudnia. Dodał, że jeśli czas na to nie pozwoli, to 12 grudnia nowy premier wygłosi expose, a zaprzysiężenie odbędzie się najprawdopodobniej 13 grudnia.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda powołał nowy rząd Mateusza Morawieckiego, utworzony po wyborach parlamentarnych w tzw. pierwszym kroku konstytucyjnym. Premier w ciągu 14 dni od zaprzysiężenia jego gabinetu przedstawia Sejmowi exposé z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania. Termin ten mija 11 grudnia.

Jeśli w tzw. pierwszym kroku nie uda się wyłonić rządu, inicjatywę przejmuje Sejm. Kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera i członków rządu większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Następnie prezydent powołuje tak wybrany rząd i odbiera od niego przysięgę.

W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października, PiS zdobyło 194 mandaty, co nie daje większości co najmniej 231 posłów. KO zdobyła 157 mandatów, Trzecia Droga - 65, Nowa Lewica - 26, a Konfederacja - 18.

10 listopada doszło do parafowania umowy koalicyjnej przez przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, przewodniczącego Polski 2050 Szymona Hołowni, prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz współprzewodniczących Nowej Lewicy: Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia. Kandydatem koalicji na premiera jest Donald Tusk.(PAP)

autor: Edyta Roś

nl/