Pozytywnie o Kościele wypowiadały się zwłaszcza osoby zaangażowane w praktyki religijne, zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości i respondenci o poglądach prawicowych.
W większym stopniu niż przeciętnie działalność Kościoła pozytywnie oceniali starsi badani (55 plus), mieszkańcy wsi, osoby z wykształceniem podstawowym lub zasadniczym zawodowym, robotnicy niewykwalifikowani, rolnicy, a także respondenci uzyskujący dochody per capita poniżej 2999 zł.
Krytycznie, poza niezaangażowanymi religijnie, częściej niż pozostali mówili wyborcy ugrupowań rządzących, szczególnie Lewicy i Koalicji Obywatelskiej, i respondenci identyfikujący się z lewicą.
Poziomem negatywnych ocen wyróżniali się także badani mający od 25 do 34 lat, mieszkańcy dużych i największych miast, respondenci najlepiej wykształceni, przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści, pracownicy administracyjno-biurowi, technicy i średni personel, prywatni przedsiębiorcy oraz ankietowani uzyskujący wysokie dochody per capita (od 4000 zł lub więcej).
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono od 12 do 22 września br. w ramach procedury mixed-mode na wylosowanej z rejestru PESEL reprezentatywnej imiennej próbie liczącej 941 pełnoletnich mieszkańców Polski. (PAP)
iżu/ joz/ mar/