O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Lekcje religii w szkołach. Minister edukacji: episkopat wybrał drogę niepraworządności

W sprawie religii w szkole episkopat wybrał drogę odbiegającą od przepisów prawa – powiedziała w czwartek w Poznaniu minister edukacji narodowej Barbara Nowacka. W ten sposób skomentowała działania KEP dotyczące rozporządzenia wprowadzającego jedną godzinę religii tygodniowo.

Lekcja religii (zdj. ilustracyjne) Fot. PAP/EPA/FR4ANCO SILVI
Lekcja religii (zdj. ilustracyjne) Fot. PAP/EPA/FR4ANCO SILVI

W czwartek biuro prasowe episkopatu poinformowało, że prezydium KEP przekazało I prezes Sądu Najwyższego petycję z prośbą o wystąpienie z wnioskiem do TK ws. zbadania zgodności trybu wydania rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zgodnie z nim od 1 września religia lub etyka będą się odbywać w wymiarze jednej godziny tygodniowo – bezpośrednio przed obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi ucznia lub bezpośrednio po nich. Zasada nie obowiązuje w tych oddziałach szkoły podstawowej, w których – na dzień 15 września roku szkolnego – wszyscy uczniowie uczęszczają na lekcję religii lub etyki.

Więcej

Ks. Leszek Gęsiak. Fot. PAP/Piotr Nowak

Biskupi napisali list do premiera w sprawie lekcji religii

Pytana w czwartek w Poznaniu o tę sprawę minister Barbara Nowacka podkreśliła, że to MEN odpowiada za politykę oświatową państwa.

"Od 1 września 2025 będzie jedna lekcja religii na początku lub na końcu zajęć. Rozporządzenie zostało już podpisane i takie przepisy od 1 września będą obowiązywały. Ja namawiałabym na ścieżkę praworządności, a nie na ścieżkę niepraworządności. Droga, którą obiera dzisiaj episkopat po raz kolejny pokazuje, że wybiera on niestety tę ścieżkę, która odbiega od przepisów prawa" – powiedziała Barbara Nowacka.

Wcześniej nowelizację rozporządzenia w sprawie organizacji lekcji religii po petycjach Prezydium Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska.

W listopadzie 2024 r. TK orzekł, że rozporządzenie MEN jest niezgodne z przepisem ustawy o systemie oświaty mówiącym, że minister edukacji określa w drodze rozporządzenia warunki organizacji nauki religii w porozumieniu z władzami kościołów i związków wyznaniowych. W odpowiedzi na wyrok MEN oświadczyło, że postanowienie TK nie wywołuje skutków prawnych. Według MEN rozporządzenie zostało wydane zgodnie z prawem i ma moc powszechnie obowiązującą. (PAP)

rpo/ mark/ sma/

Zobacz także

  • Barbara Nowacka Fot. PAP/Michał Meissner

    Nowacka: namawiam Episkopat do współpracy, to rząd kieruje polityką edukacyjną

  • Lekcje WF-u. Fot. PAP/Lech Muszyński

    Obrona cywilna na lekcjach WF-u? Ministra edukacji zabiera głos

  • Lekcja religii (zdj. ilustracyjne) Fot. PAP/EPA/FR4ANCO SILVI

    Katecheci chcą lekcji religii uregulowanych ustawą. MEN jest przeciw

  • Ks. Leszek Gęsiak. Fot. PAP/Piotr Nowak

    Biskupi napisali list do premiera w sprawie lekcji religii

Serwisy ogólnodostępne PAP