Podczas trzydniowego szczytu w Kazaniu poruszano m.in. kwestie dotyczące pogłębienia współpracy finansowej, w tym opracowania alternatyw dla systemów płatności zdominowanych przez Zachód, rozwiązywania konfliktów regionalnych oraz działań mających na celu rozszerzenie BRICS - przekazała agencja AP.
Władimir Putin oświadczył, że wszystkie zebrane w Kazaniu państwa "dzielą podobne aspiracje i wartości oraz wizję nowego demokratycznego porządku globalnego". Kreml promował szczyt jako "największe wydarzenie w zakresie polityki międzynarodowej, jakie kiedykolwiek zorganizowała" Rosja - zauważyła agencja.
Moskwa szczególnie naciskała na stworzenie nowego systemu płatności, który oferowałby alternatywę dla globalnej sieci SWIFT i pozwoliłby Rosji uniknąć zachodnich sankcji. We wspólnej deklaracji, wydanej w środę, uczestnicy szczytu wyrazili zaniepokojenie "destrukcyjnym wpływem bezprawnych jednostronnych środków przymusu, w tym nielegalnych sankcji".
Przywódca Chin Xi Jinping podkreślił rolę bloku w zapewnianiu globalnego bezpieczeństwa. Xi zauważył, że Chiny i Brazylia przedstawiły plan pokojowy dla Ukrainy i starały się uzyskać dla niego szersze międzynarodowe poparcie (Ukraina odrzuciła tę propozycję).
"Nieograniczone partnerstwo"
Na kilka tygodni przed inwazją Rosji na Ukrainę, rozpoczętą w lutym 2022 r., Putin i Xi ogłosili "nieograniczone partnerstwo", a w tym roku spotkali się bezpośrednio już dwukrotnie - przypomniała AP. Jak dodała, dynamicznie rozwija się również współpraca Rosji z Indiami, postrzegającymi Moskwę jako sprawdzonego partnera od czasów zimnej wojny.
W przemówieniu kończącym szczyt Putin oznajmił, że państwa Azji, Afryki i Ameryki Południowej powinny odgrywać większą rolę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Przekonywał, że "Ukraina jest wykorzystywana, aby stanowić dla Rosji zagrożenie strategiczne" i "zadać (Moskwie) klęskę". Zapewnił, że są to "iluzoryczne zamiary" - podała agencja Reutera.
W środę uczestnicy przyjęli deklarację pt. "Wzmacnianie wielobiegunowości dla sprawiedliwego globalnego rozwoju i bezpieczeństwa".
Grupa BRICS została utworzona w 2009 r. przez Rosję, Chiny, Brazylię i Indie; niedługo potem dołączyła do nich Republika Południowej Afryki. Podczas ubiegłorocznego szczytu w RPA ogłoszono rozszerzenie grupy o Argentynę, Egipt, Etiopię, Arabię Saudyjską, Iran i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Mimo tych zapowiedzi Argentyna i Arabia Saudyjska nie dołączyły dotąd do BRICS. (PAP)
os/ szm/ know/