"Sztuczna inteligencja (AI) powinna być wykorzystywana do promowania pokoju i poprawy jakości życia całej ludzkości. Z całego serca zgadzam się z tym apelem" – napisała Tsai na wstępie listu wysłanego w odpowiedzi na papieskie orędzie z okazji 57. Światowego Dnia Pokoju, który obchodzony jest pod hasłem "Sztuczna inteligencja i pokój".
"Mamy głębokie uznanie dla apeli Stolicy Apostolskiej, że nie można pozwolić algorytmom określać sposobu, w jaki rozumiemy prawa człowieka" – podkreśliła.
Władze w Tajpej z niepokojem obserwują, jak papież Franciszek dąży do poprawy stosunków z komunistycznymi Chinami, które nie uznają suwerenności Tajwanu. Watykan jest jedynym krajem w Europie i jednym z 12 na świecie, które utrzymują formalne stosunki dyplomatyczne z Tajwanem.
Tajwan, potęga w sektorze produkcji mikroprocesorów i układów scalonych, jest siedzibą największego na świecie producenta chipów, firmy TSMC, głównego dostawcy półprzewodników wykorzystywanych przez firmy takie jak Nvidia do zastosowań AI.
W liście opublikowanym w środę Tsai napisała, że jej kraj będzie przewodził rozwojowi sztucznej inteligencji z "ludzkim sercem i technologicznym mózgiem" i wspólnie z partnerami o podobnych poglądach podejmie działania, aby ograniczyć potencjalnie negatywny wpływ sztucznej inteligencji.
"Będziemy również pogłębiać naszą współpracę ze Stolicą Apostolską w wielu dziedzinach, aby wdrożyć zasady dobrego zarządzania w nauce i technologii, utrzymać harmonię i stabilność społeczną oraz stworzyć pokojową przyszłość dla ludzkości" – zapewniła Franciszka ustępująca prezydent Tajwanu, której druga kadencja upływa 20 maja.
Miejsce Tsai zajmie dotychczasowy wiceprezydent Lai Ching-te wywodzący się z Demokratycznej Partii Postępowej, który w wyborach 13 stycznia zdobył 40 proc. głosów. (PAP)
sma/