"Pisarz i reporter Artur Domosławski, eseista i tłumacz Jan Gondowicz oraz poetka Krystyna Miłobędzka znaleźli się wśród nominowanych w 2024 roku do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima, przyznawanej przez Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi" - poinformowała Natalia Królikowska z Domu Literatury w Łodzi.
O ich wyborze zadecydowało jury w składzie: Anna Marchewka - przewodnicząca, Paulina Frankiewicz, Grzegorz Jankowicz, Michał Tabaczyński oraz Grzegorz Wysocki.
Nagroda w wysokości 50 tys. zł przyznawana jest od 2013 roku za "twórczość literacką o wysokich walorach artystycznych, która powinna otwierać nowe obszary dialogu oraz charakteryzować się ambicją diagnozowania i zmieniania rzeczywistości, wrażliwością społeczną i humanistyczną". To wyróżnienie za całokształt twórczości.
Laureata lub laureatkę - podobnie jak w poprzednich latach - poznamy podczas gali, która odbędzie się 15 grudnia. Uroczystość będzie zwieńczeniem 18. Festiwalu "Puls Literatury", organizowanego w Łodzi w dniach 3-15 grudnia; w tym roku pod hasłem "Korzenie".
W tym roku Nagroda im. Tuwima zostanie wręczona po raz dwunasty. Rok temu odebrał ją pisarz, eseista, tłumacz Marek Bieńczyk, dołączając do grona laureatów, wśród których są: Magdalena Tulli, Hanna Krall, Jarosław Marek Rymkiewicz, Michał Głowiński, Ewa Lipska, Izabela Filipiak, Małgorzata Szejnert, Wojciech Nowicki, Ewa Kuryluk i Jerzy Jarniewicz.
Nominowany w tym roku Artur Domosławski to pisarz i reporter. Zajmuje się głównie tematyką Ameryki Łacińskiej, ruchu antyglobalistycznego, konfliktów społecznych oraz zagadnieniami religijnymi. Jest autorem literackich biografii m.in. Ryszarda Kapuścińskiego ("Kapuściński non-fiction") i Zygmunta Baumana ("Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana") oraz książek: "Gorączka latynoamerykańska", "Ameryka zbuntowana. Siedemnaście dialogów o ciemnych stronach imperium wolności", "Śmierć w Amazonii", "Wykluczeni".
Z kolei Jan Gondowicz to eseista, krytyk literacki, tłumacz i edytor. Znany m.in. z redakcji i przekładów literatury oraz nagradzanych esejów na temat literatury i kultury. Jest znawcą twórczości Witkacego; poświęcił mu sporą część zbioru esejów "Paradoks o autorze". Jest też autorem monografii "Schulz", "Nowosielski", "Duda Gracz", bestiariusza "Zoologia fantastyczna uzupełniona" będącego książką-hołdem złożonym twórczości argentyńskiego pisarza Jorge Luisa Borgesa oraz licznych przekładów.
Krystyna Miłobędzka jest poetką, autorką poezji minimalistycznej, znana z głębokiej refleksji nad językiem i światem. Debiutowała w 1960 r. cyklem "Anaglify ". Jest laureatką wielu nagród poetyckich, m.in. Nagrody Artystycznej Miasta Poznania za całokształt twórczości poetyckiej i dramaturgicznej. Jej tom "Po krzyku" został uznany przez "Przekrój" książką roku 2004 i nominowany do Nagrody Literackiej Nike w 2005. Jest też autorką scenariuszy przedstawień teatralnych dla dzieci i prac teoretycznych poświęconych teatrowi dziecięcemu. (PAP)
bap/ dki/ ep/