O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Łotwa nie ma złudzeń. "Nie można powrócić do iluzji na temat Rosji"

Po rosyjskiej napaści na Ukrainę Zachód przyznał, że powinien posłuchać naszych ostrzeżeń, teraz nie można dopuścić do powrotu iluzji, przyjaźni i handlu z agresorem - powiedziała PAP wiceprzewodnicząca Sejmu (łot. Saeima) Łotwy Zanda Kalnina-Lukaszevica.

Władimir Putin Fot. PAP/SPUTNIK POOL
Władimir Putin Fot. PAP/SPUTNIK POOL

Wiceprzewodnicząca parlamentu w Rydze oceniła, że Łotwa i Polska od lat prowadzą bardzo dobrą i bliską współpracę w dziedzinie polityki, gospodarki i bezpieczeństwa. Jak dodała, stosunki w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony jeszcze bardziej zacieśniły się po rozpoczęciu przez Rosję pełnowymiarowej wojny przeciwko Ukrainie.

Polityk zaznaczyła, że kraje bałtyckie wraz z Polską mają podobne stanowisko, jeśli chodzi o wojnę na Ukrainie, zabieganie o jej akcesję do Unii Europejskiej czy dostawy broni.

Więcej

Olaf Scholz i Joe Biden Fot. PAP/Michael Kappeler

Prezydent USA spotkał się z kanclerzem Niemiec. Putin "chce przejąć część terytorium swoich sąsiadów"

Od wielu naszych europejskich partnerów słyszymy, że powinni nam uwierzyć wcześniej, gdy ostrzegaliśmy przed rosyjskim zagrożeniem - kontynuowała. "Teraz trzeba utrzymać tę uwagę i to zrozumienie, że to kraje, które mają swoją historię (z Rosją) i wiedzę, powinny pełnić rolę ekspertów. Niestety przez lata dosyć często kraje bałtyckie były określane jako 'zbyt rusofobiczne'. To było wtedy, gdy ostrzegaliśmy przed rzeczywistymi zagrożeniami ze strony Rosji dla Ukrainy i dla UE" - oznajmiła.

"To się zmieniło. Ale musimy mieć oczy szeroko otwarte i nie można wracać do jakichkolwiek iluzji, do handlowania, przyjaźni z prawdziwym agresorem" - zaapelowała rozmówczyni PAP.

Polityk oceniła, że po zwycięstwie Ukrainy w wojnie minie bardzo dużo czasu, zanim Rosja zrozumie, co zrobiła. "Bo wina nie spoczywa tylko na Putinie ani jego otoczeniu. Widzimy, że większość społeczeństwa w danej chwili popiera zbrodnie wojenne" - powiedziała wiceprzewodnicząca parlamentu.

Według niej nie należy spekulować wokół tematu potencjalnego militarnego ataku Rosji na NATO. "Ważne, że jesteśmy członkiem NATO. Mamy swoje plany obronne, które są aktualizowane, wzmacniane. Zwiększyliśmy nasze zdolności obronne i obecność sił NATO w krajach bałtyckich, w Polsce, na całej tzw. wschodniej flance Sojuszu. Jesteśmy w stanie się obronić i to zwiększa nasze bezpieczeństwo" - podsumowała polityk.

Z Rygi Natalia Dziurdzińska (PAP)

kno/

Zobacz także

  • Szef MON: kontyngent wojskowy na Łotwie osiągnie liczbę 300 żołnierzy. Fot. MON/X

    Szef MON: będzie więcej polskich żołnierzy na Łotwie [NASZE WIDEO]

  • Baiba Braże Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

    Szefowa łotewskiego MSZ: nie widać ani jednego znaku, że Rosja chce pokoju

  • Ryga. Fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS

    Coraz częściej podróżują tam Polacy. Co warto zobaczyć w "małym-wielkim mieście"?

  • Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Republiki Łotewskiej Edgars Rinkevics. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Prezydenci Polski i Łotwy spotkali się w Warszawie. Poruszono kwestie bezpieczeństwa [NASZE WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP