O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Ludzie i labradory mają podobne geny otyłości

Biolodzy odkryli geny, które zarówno niektórych ludzi, jak i labradory skłaniają do jedzenia i predysponują do otyłości. Skutki działania tych genów można jednak zredukować ścisłą dietą i odpowiednią dawką ruchu.

Labrador i owczarek niemiecki. Fot. PAP/EPA/IGOR KOVALENKO
Labrador i owczarek niemiecki. Fot. PAP/EPA/IGOR KOVALENKO

Jak poinformowali na łamach „Science” naukowcy z University of Cambridge, odkryli oni u labradorów zestaw genów predysponujących te psy do otyłości, po czym stwierdzili, że podobne geny występują u ludzi.

Gen oddziałujący na mózg

Najsilniej działający z genów ma nazwę DENND1B i bezpośrednio oddziałuje na to, jak mózg reguluje równowagę energetyczną organizmu w reakcjach z udziałem dwóch hormonów - leptyny i melanokortyny.

Psy z wariantem tego genu predysponującym do tycia miały średnio 8 proc. więcej tkanki tłuszczowej. Towarzyszą mu cztery inne geny o słabszym wpływie.

Naukowcy podkreślają, że geny te nie są dobrymi celami dla leków odchudzających, ponieważ regulują także inne kluczowe procesy biologiczne w organizmie, w które nie należy ingerować.

Wyniki pokazują jednak, jak ważne są fundamentalne procesy regulujące apetyt i masę ciała.

Badania behawioralne psów

„Odkryliśmy, że psy o wysokim genetycznym ryzyku otyłości wykazywały większe zainteresowanie jedzeniem” – mówi Natalie Wallis, współautorka badania.

Więcej

Behawiorystka: my i psy funkcjonujemy dosyć podobnie i z podobnych przyczyn bywamy zadowoleni albo sfrustrowani. Fot. PAP/	Grzegorz Momot

Ekspertka: ludzie i psy są podobni do siebie [WYWIAD]

„Zmierzyliśmy, jak często psy naprzykrzały się swoim właścicielom, prosząc o jedzenie, oraz jak bardzo były wybredne w kwestii wyboru pożywienia. Psy o wysokim genetycznym ryzyku otyłości wykazywały oznaki większego apetytu, podobnie jak ma to miejsce u ludzi z wysokim genetycznym ryzykiem otyłości” – opowiada specjalistka.

Działaniu genów można jednak przeciwdziałać. Badanie wykazało, że właściciele psów, którzy ściśle kontrolowali dietę i aktywność fizyczną zwierząt, potrafili zapobiec otyłości nawet u osobników z wysokim genetycznym ryzykiem.

Podobnie, uważają naukowcy, ludzie z genetyczną predyspozycją do otyłości mogą zachować zdrową wagę, stosując podobne podejście.

„Badanie na psach wskazało nam coś naprawdę ważnego: właściciele szczupłych zwierząt nie są moralnie lepsi. To samo dotyczy szczupłych ludzi. Jeśli ktoś ma wysokie genetyczne ryzyko otyłości, to kiedy ma dostęp do dużej ilości jedzenia, łatwiej jest mu się przejeść się i przytyć, chyba że włoży ogromny wysiłek w to, aby tego nie zrobić” – podkreśla kierująca pracami dr Eleanor Raffan.

Wnioski po badaniu psów i ludzi

„Badanie psów pozwoliło nam zmierzyć ich skłonności do jedzenia niezależnie od kontroli, jaką właściciele obejmowali ich dietę i aktywność fizyczną. W badaniach na ludziach trudniej jest sprawdzić, w jakim stopniu genetycznie uwarunkowany apetyt wymaga siły woli, aby utrzymać szczupłą sylwetkę, ponieważ oba te czynniki dotyczą jednej osoby” – tłumaczy.

Naukowcy podkreślają, że obecnie można mówić o epidemii otyłości zarówno u ludzi, jak i u zwierząt domowych. Jak podają 40-60 proc. psów ma nadwagę lub otyłość.

W przypadku czworonogów, właściciele mogą odwrócić ich uwagę od ciągłego głodu, np. stosując specjalne karmniki-układanki choćby rozsypując jedzenie po ogrodzie, tak aby jedzenie zajmowało więcej czasu.

Pomóc może też wybranie lepszej kompozycji składników odżywczych.

Autor: Marek Matacz (PAP)

mat/ agt/kgr/

Zobacz także

  • Behawiorystka: my i psy funkcjonujemy dosyć podobnie i z podobnych przyczyn bywamy zadowoleni albo sfrustrowani. Fot. PAP/	Grzegorz Momot
    Specjalnie dla PAP

    Ekspertka: ludzie i psy są podobni do siebie [WYWIAD]

  • Pies (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/TOMS KALNINS

    Ten eksperyment mówi wiele o tym, jak działa psi umysł. Najnowsze odkrycie naukowców

  • Pies zimą Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

    Zimą Brytyjczycy wyrzucają o połowę więcej zwierząt. Jednym z powodów wydatki na Boże Narodzenie

  • Akcja krwiodawstwa dla zwierząt. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

    Psy i koty oddawały krew, która trafi do Weterynaryjnego Banku im. Milusia [NASZE WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP