"Ludźmi bez sumienia byli ci, którzy bestialsko mordowali swoich rodaków w powojennej Polsce". Kielczanie uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych
Dziś wspominamy tych, którzy byli gotowi poświęcić wszystko, by Polska mogła odzyskać suwerenność - powiedział w sobotę w Kielcach podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kieleckiej bazylice katedralnej. W homilii ks. Jacek Kopeć mówił o roli sumienia w życiu człowieka.
„Ludźmi bez sumienia byli ci, którzy bestialsko mordowali swoich rodaków w powojennej Polsce. Gdy 'Inkę' prowadzono na egzekucję, poprosiła kapelana, który jej towarzyszył, aby przekazał babci te słowa, że zachowała się jak trzeba, czyli zgodnie z sumieniem, godnie po ludzku, po polsku. Co mamy czynić, by ta okropna historia się nie powtarzała?” – mówił kapłan. Dodał, że odpowiedzią są słowa świętego Jana Pawła II.
„Papież w 1983 roku w Częstochowie podczas spotkania z młodzieżą postawił sobie pytanie o to, co to znaczy +czuwam+ w apelu jasnogórskim. Jan Paweł II tłumaczył wtedy: 'Czuwam to znaczy, że staram się być człowiekiem sumienia, że tego sumienia nie zagłuszam i nie zniekształcam. Nazywam po imieniu dobro i zło, a nie zamazuję. To taka bardzo podstawowa sprawa, której nigdy nie można pomniejszyć, zepchnąć na dalszy plan. Jest zaś tym ważniejsza, im więcej okoliczności zdaje się sprzyjać temu, abyśmy tolerowali zło, abyśmy łatwo się z niego rozgrzeszali, zwłaszcza jeżeli tak postępują inni" – cytował słowa polskiego papieża ks. Kopeć.
Po nabożeństwie złożono kwiaty i zapalono znicze pod ścianą straceń w byłym więzieniu kieleckim. Główna część uroczystości odbyła się przed pomnikiem Armii Krajowej.
Poświęcili wszystko dla Polski
„To dzień, w którym wspominamy tych, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i byli gotowi poświęcić wszystko, by Polska mogła odzyskać suwerenność. Ci, którzy przetrwali ubeckie więzienia, tortury i pokazowe procesy, musieli przez lata żyć z piętnem bandyty i wroga ludu. Władza komunistyczna próbowała w ten sposób zniszczyć autorytet polskiego państwa podziemnego. Dziś wiemy, że pamięć o nich nie zginęła” – powiedział wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki.
Pod pomnikiem odczytano apel pamięci, złożono kwiaty i zapalono znicze.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowił w 2011 r. parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.
Janusz Majewski (PAP)
maj/ malk/gn/