W środę rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Senatu, na którym senatorowie zajmą się nowelizacją ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa; przewiduje ona, że członkowie KRS mieliby być wybierani w wyborach bezpośrednich i w głosowaniu tajnym przez wszystkich sędziów w Polsce, a nie - jak jest po zmianie przepisów z grudnia 2017 r. - przez Sejm.
Po wyborze nowych członków KRS obecni sędziowie-członkowie mieliby stracić mandaty. Zgodnie z nowelizacją - prawo do kandydowania na członka KRS ma nie przysługiwać sędziom, którzy zostali nimi na podstawie wniosku KRS do prezydenta po zmianie przepisów dotyczących KRS w 2017 r. Wybory będzie przeprowadzać Państwowa Komisja Wyborcza wśród sędziów każdego szczebla.
Marszałek Senatu pytana na konferencji prasowej przed rozpoczęciem posiedzenia Senatu, czy Senat powinien dopuścić tzw. neosędziów do procedowania w ramach KRS, powiedziała, że "zadaniem Senatu jest stworzenie bardzo dobrego prawa".
"Praworządność to jest temat, który przez ostatnie lata jest na ustach wielu Polaków. Zrobiono w tej sprawie wiele złego i my musimy to prawo naprawić" - zaznaczyła marszałek. "Zrobimy takie prawo, które będzie mocnym fundamentem dla praworządności w naszym kraju" - dodała.
"Oczywiście, trwają rozmowy z ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem i chcemy zrobić taką ustawę, która będzie podpisana przez prezydenta, ale nie może to być ustawa kompromisowa" - podkreśliła Kidawa-Błońska.
Porządek obrad Senatu przewidywał, że debata nad nowelizacją ustawy o KRS odbędzie się jako punkt drugi, jednak po rozpoczęciu obrad marszałek Senatu przesunęła procedowanie tej noweli na koniec posiedzenia (punkt 7).
Z nieoficjalnych informacji, do których dotarła PAP wynika, że wciąż toczą się w sprawie noweli o KRS rozmowy z Kancelarią Prezydenta i być może zostanie zgłoszona poprawka, która zapewni bierne prawo wyborcze do KRS także tym sędziom, którzy zostali wybrani przez tzw. neo-KRS, czyli po jej zmianach z grudnia 2017 r. Poprawka ta ma być zgodna z oczekiwaniem prezydenta Andrzeja Dudy, żeby ustawa nie różnicowała sędziów na "starych" i "nowych".
Ponadto senatorowie chcą wziąć pod uwagę w swoich pracach opinię Komisji Weneckiej w sprawie noweli o KRS, która to opinia - według także nieoficjalnych informacji - prawdopodobnie zostanie ogłoszona w środę. (PAP)
gn/