O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Marcin Romanowski powinien zostać sprowadzony do Polski? Sondaż

63 proc. badanych uważa, że Marcin Romanowski powinien zostać sprowadzony do Polski; 18 proc. jest przeciwnego zdania - wynika z sondażu firmy badawczej Opinia24 dla RMF FM. 19 proc. ankietowanych nie potrafiło jednoznacznie odpowiedzieć.

Marcin Romanowski. Fot. PAP/Paweł Supernak
Marcin Romanowski. Fot. PAP/Paweł Supernak

Uczestnikom badania, którego wyniki opublikowano w środę na stronie internetowej radia RMF FM, zadano pytanie: "Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, przebywa obecnie na Węgrzech, unikając stawienia się przed organami ścigania w związku z postawionymi mu zarzutami. Czy Pana/Pani zdaniem Marcin Romanowski powinien zostać sprowadzony do Polski?"

Jak wynika z sondażu, 63 proc. ankietowanych uznało, że Romanowski powinien zostać sprowadzony do Polski. Odpowiedź "zdecydowanie powinien" wybrało 44 proc. badanych, a "raczej powinien" - 19 proc. Odpowiedź "zdecydowanie nie powinien" wybrało 11 proc. ankietowanych, a "raczej nie powinien" - 7 proc. 19 proc. badanych nie potrafiło jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie.

Najwięcej zwolenników sprowadzania Romanowskiego do Polski jest w grupie wiekowej 50-59 lat, w której poparcie dla tego pomysłu wynosi 73 proc. Najwięcej przeciwników jest zaś w grupie nieco starszej: 60 lat i więcej - co czwarty badany w tej grupie uważa, że Romanowskiego nie powinno się sprowadzać. Sprowadzenia Romanowskiego chciałoby 71 proc. Polaków z wyższym wykształceniem. Stosunkowo najwięcej obrońców były wiceminister ma wśród ankietowanych z wykształceniem podstawowym (28 proc.).

Sondaż został zrealizowany wg autorskiej metodologii przez firmę badawczą Opinia24 na reprezentatywnej próbie 1000 osób. Zastosowano technikę wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). W próbie odzwierciedlono cechy społeczno-demograficzne populacji Polski 18+.

Były wiceminister sprawiedliwości, poseł PiS, Marcin Romanowski jest podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Przestępstwa Romanowskiego miały polegać m.in. "na wskazywaniu podległym pracownikom podmiotów, które powinny wygrać konkursy na dotacje z Funduszu Sprawiedliwości". Polityk miał też zlecać poprawę błędnych ofert przed ich zgłoszeniem oraz dopuszczał do udzielenia dotacji podmiotom, które nie spełniały wymogów formalnych i materialnych. Zarzuty dotyczą również przywłaszczenia pieniędzy w łącznej kwocie ponad 107 mln złotych oraz usiłowania przywłaszczenia pieniędzy w kwocie ponad 58 mln złotych.

19 grudnia Romanowski otrzymał azyl polityczny na Węgrzech; tego dnia Sąd Okręgowy w Warszawie poinformował o wydaniu Europejskiego Nakazu Aresztowania wobec tego polityka. Wystąpiono też do Interpolu o wydanie za posłem czerwonej noty. Prokuratura Krajowa poinformowała 10 stycznia, że prokurator generalny Adam Bodnar skierował do węgierskiego ministra sprawiedliwości pismo, w którym zapytał o aktualny stan sprawy przekazania Romanowskiego do Polski na podstawie ENA. (PAP)

mbed/ ktl/kgr/

Zobacz także

  • Znicze i kwiaty w miejscu ataku w parku w Aschaffenburgu, fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK

    Atak nożownika w Bawarii. Nowe informacje ws. napastnika z Afganistanu

  • Tomasz Szmydt, fot. Belta.by

    Sąd wydał kolejny ENA za byłym sędzią Tomaszem Szmydtem

  • Zbigniew Ziobro Fot. PAP/Tomasz Gzell

    "Jestem pod wrażeniem obrony wolności i suwerenności przez Orbana" Zbigniew Ziobro w węgierskich mediach

  • Marcin Romanowski w Sejmie Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Romanowski: zrzekłem się statusu posła zawodowego

Serwisy ogólnodostępne PAP