O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

"Jestem pod wrażeniem obrony wolności i suwerenności przez Orbana" Zbigniew Ziobro w węgierskich mediach

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział w obszernym wywiadzie dla węgierskiego tygodnika „Mandiner”, że jest pod wrażeniem obrony suwerenności i wolności przez premiera Węgier Viktora Orbana, którego kraj udzielił w ostatnim czasie azylu posłowi PiS Marcinowi Romanowskiemu.

Zbigniew Ziobro Fot. PAP/Tomasz Gzell
Zbigniew Ziobro Fot. PAP/Tomasz Gzell

Więcej

Wołodymyr Zełenski i Viktor Orban. Fot. PAP/Wiktor Dąbkowski/Leszek Szymański

MSZ w Kijowie: jeśli Węgry chcą opuścić UE, Ukraina chętnie zajmie ich miejsce

„Byłem pod wrażeniem bezkompromisowej obrony suwerenności, wolności i bezpieczeństwa Węgier przez Viktora Orbana” – powiedział Ziobro w rozmowie opublikowanej w środę na stronie prorządowego pisma.

Według niego premier Węgier „stał się twardym i skutecznym globalnym graczem” pomimo „wieloletnich zmasowanych ataków” ze strony lewicy. „Dziś coraz więcej krajów UE chce podążać ścieżką wytyczoną przed laty przez Orbana” w sprawie nielegalnej imigracji – ocenił Ziobro.

Były minister sprawiedliwości skomentował przyznanie przez węgierski rząd azylu Marcinowi Romanowskiemu, który w latach 2019-2023 był wiceszefem resortu sprawiedliwości odpowiedzialnym za nadzór nad Funduszem Sprawiedliwości. Polska prokuratura zarzuca mu popełnienie 11 przestępstw, m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej i ustawianie konkursów na pieniądze z tego funduszu.

„Gdyby Romanowski nie wyjechał z (kraju), ponownie trafiłby do więzienia, a jego los byłby przesądzony. Udzielając (mu) azylu, Węgry zdarły z Donalda Tuska rzekomo demokratyczną maskę i ujawniły światu jego prawdziwe oblicze” – przekonywał Ziobro.

W opinii byłego ministra, Tusk „może ponieść miażdżącą porażkę prawną, polityczną i wizerunkową” w sprawie Romanowskiego.

„Jest to korzystne dla nas, demokratycznej prawicowej opozycji, i dla Węgier, które stanęły w obronie podstawowych wartości europejskich” – dodał Ziobro.

„(Polski minister sprawiedliwości) Adam Bodnar postawił sobie za cel zastąpienie węgierskiego przywództwa politycznego poprzez bezwstydne ingerowanie w wewnętrzne sprawy kraju. Wrogie działania, takie jak niezaproszenie węgierskiego ambasadora na oficjalne otwarcie polskiej prezydencji w (Radzie) UE, są kontynuowane w tym duchu” – ocenił rozmówca „Mandinera”.

Więcej

Wołodymyr Zełenski i Viktor Orban. Fot. PAP/Wiktor Dąbkowski/Leszek Szymański

MSZ w Kijowie: jeśli Węgry chcą opuścić UE, Ukraina chętnie zajmie ich miejsce

Kilka dni wcześniej na łamach węgierskiego tygodnika artykuł opublikował były minister obrony Mariusz Błaszczak. Polityk PiS przekonywał, że Tusk „postanowił zniszczyć relacje polsko-węgierskie”. „Nie ma żadnego obiektywnego powodu, aby oczerniać węgierskich przyjaciół Polski” – dodał Błaszczak.(PAP)

mrf/ akl/ js/ mar/
 

Zobacz także

  • Tomasz Trela Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Trela: komisja śledcza ds. Pegasusa przygotowuje zawiadomienie do prokuratury ws. Ziobry

  • Członkowie komisji: przewodnicząca Magdalena Sroka, wiceprzewodniczący Tomasz Trela i Marcin Bosacki. Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Ziobro został ponownie wezwany na przesłuchanie przed komisję do spraw Pegasusa. Podano datę

  • Magdalena Sroka. Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Sroka: decyzja sądu nie oznacza, że nie dojdzie do przesłuchania Ziobry

  • Poseł PiS Zbigniew Ziobro. Fot. PAP/Przemysław Piątkowski

    Sąd nie uwzględnił wniosku o zastosowanie aresztu wobec Zbigniewa Ziobry

Serwisy ogólnodostępne PAP