Marek Pęk: jeżeli jest tak, jak mówi Tusk, że bez prac legislacyjnych jest w stanie odblokować KPO, to jest to polityczny kryminał

2023-10-27 14:35 aktualizacja: 2023-10-27, 17:20
Marek Pęk, Fot. PAP/Rafał Guz
Marek Pęk, Fot. PAP/Rafał Guz
Jeżeli jest rzeczywiście tak, jak mówi szef PO Donald Tusk, że on jakąś jedną swoją wizytą w Brukseli, bez prac legislacyjnych jest w stanie odblokować środki z Krajowego Planu Odbudowy, to jest to polityczny kryminał - ocenił wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS).

Lider PO i kandydat opozycji na premiera Donald Tusk w środę i w czwartek odbył serię spotkań w instytucjach unijnych. Rozmawiał m.in z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą.

Donald Tusk powiedział w Brukseli, że tuż po zmianie rządu wykonane zostaną niezbędne kroki, żeby Europa zobaczyła, że praworządność wraca do Polski i aby jeszcze w grudniu możliwe były pierwsze wypłaty z Krajowego Planu Odbudowy. Lider PO stwierdził też, że do odblokowania pieniędzy z KPO nie będzie potrzebne zakończenie procesu legislacyjnego.

Marek Pęk pytany przez dziennikarzy o słowa Tuska powiedział, że "jeżeli jest rzeczywiście tak, jak mówi Donald Tusk, że on jakąś jedną swoją wizytą, bez prac legislacyjnych jest w stanie odblokować KPO, to jest to polityczny kryminał".

Na uwagę, iż są to deklaracje, Pęk odparł, że "są to, delikatnie mówiąc, bulwersujące deklaracje".

"Bo to jednak pokazuje, że jest to tylko i wyłącznie polityczny cyrk, polityczna hucpa, że tutaj nie chodziło o żadne kamienie milowe, że tutaj nie chodziło o żadne dostosowywanie polskiego prawa do wymogów prawa europejskiego, tylko chodziło o to, żeby Polskę, mówiąc językiem również jednej z pań komisarz sprzed kilku lat, 'zagłodzić', doprowadzić do obalenia rządu Prawa i Sprawiedliwości" - powiedział wicemarszałek Senatu.

Według niego, "jeżeli tak ma funkcjonować dalej Unia Europejska, to ta Unia Europejska prędzej czy później się rozpadnie".

KE w czerwcu 2022 r. zaakceptowała polski KPO, co było krokiem w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy, jednak pieniądze nie zostały wypłacone. KE zaznaczyła, że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".

Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) to program, który składa się z 54 inwestycji i 48 reform. Ma wzmocnić polską gospodarkę oraz sprawić, że będzie ona łatwiej znosić wszelkie kryzysy. Polska ma otrzymać 158,5 mld złotych, w tym 106,9 mld złotych w postaci dotacji i 51,6 mld złotych w formie preferencyjnych pożyczek. (PAP)

autor: Edyta Roś

kw/