O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Marek Sawicki o rotacyjności funkcji marszałka Sejmu: ta oferta wynika z ambicji Włodzimierza Czarzastego

Oferta rotacyjności marszałka Sejmu dla Szymona Hołowni i Włodzimierza Czarzastego wynika z ambicji samego Włodzimierza Czarzastego. By nie tworzyć sytuacji patowej, otwiera się taką możliwość, że po dwóch latach nastąpi wymiana - podkreślił w programie wpolityce.pl poseł Marek Sawicki (PSL).

Włodzimierz Czarzasty, Fot. PAP/Marcin Obara
Włodzimierz Czarzasty, Fot. PAP/Marcin Obara

Sawicki pytany był o to, czy ewentualna rotacyjność na stanowisku marszałka Sejmu rotacyjność to dobry pomysł.

Więcej

Szymon Hołownia, Władysław Kosiniak-Kamysz, Włodzimierz Czarzasty, Fot. PAP/Tomasz Gzell

Umowa koalicyjna "ma średni poziom ogółu”. Lewica naciska na kwestię aborcji. Polska 2050 zainteresowana resortem klimatu

"Jeśli chodzi o marszałków Sejmu, to w wolnej Rzeczpospolitej po 1989 roku rzadko zdarzała się kadencja, żeby marszałek (Sejmu) trwał całą kadencję. Najczęściej w trakcie kadencji były zmiany i tych marszałków czasami było dwóch, czasami trzech. Więc to nie jest tak, że raz wybrany marszałek nie podlega zmianie" - zauważył Sawicki.

Podkreślił, że oferta dzielenia stanowiska marszałka Sejmu przez Szymona Hołownię i Włodzimierza Czarzastego "wynika raczej z ambicji samego Włodzimierza Czarzastego".

"W związku z tym, żeby nie tworzyć sytuacji patowej otwiera się taką możliwość, że po dwóch latach nastąpi wymiana. A polityka naprawdę dzieje się szybko i dwa lata w polityce czasami oznacza bardzo wiele" - powiedział Sawicki.

Prezydent Andrzej Duda wyznaczył termin inauguracyjnego posiedzenia Sejmu na 13 listopada. Podsumowując w ub. tygodniu konsultacje z komitetami wyborczymi, Andrzej Duda przekazał, że są dwie grupy polityczne, które twierdzą, że mają większość parlamentarną i mają kandydata na premiera. Kandydatem Zjednoczonej Prawicy na premiera jest Mateusz Morawiecki, a kandydatem KO, Trzeciej Drogi i Lewicy - jest Donald Tusk.

W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października, Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 194 mandaty, KO - 157, Trzecia Droga (Polska 2050 i PSL) - 65, Nowa Lewica - 26 (w sumie te trzy komitety uzyskały 248 mandatów), a Konfederacja - 18. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg

kw/

Zobacz także

  • Marcin Kulasek. Fot. PAP/Albert Zawada

    Lewica rekomenduje Marcina Kulaska na stanowisko nowego ministra nauki

  • Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. Fot.  PAP/Leszek Szymański

    Kiedy poznamy nowego ministra nauki? Włodzimierz Czarzasty informuje

  • Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Czarzasty: premier Izraela nie powinien zostać wpuszczony do Polski

  • Włodzimierz Czarzasty (przy mikrofonie) i politycy Lewicy Fot. PAP/Paweł Supernak

    Ważność wyborów. Ustawa incydentalna w Sejmie. Co zrobi Lewica?

Serwisy ogólnodostępne PAP