Na środowym posiedzeniu KRRiT nierozstrzygnięte pozostało głosowanie w sprawie przyznania koncesji na kolejne 10 lat dla spółki TVN S.A. na nadawanie programu TVN Style. Jak wyjaśniła Rada w komunikacie, "zdaniem przewodniczącego przyznanie koncesji dla programu TVN Style mogłoby wiązać się ze złamaniem polskiego i europejskiego prawa". "Z tego powodu struktura kapitałowa spółki zostanie poddana szczegółowej analizie przez niezależnych ekspertów" – przekazano.
W czwartek do sprawy odniósł się ambasador USA w Polsce. We wpisie zamieszczonym na platformie X (dawniej: Twitter) Brzezinski przypomniał słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który podkreślił, że "dla obu naszych krajów współpraca amerykańsko-polska w zakresie bezpieczeństwa ma fundamentalne znaczenie".
Jak powiedział wczoraj @prezydentpl @andrzejduda, dla obu naszych krajów współpraca amerykańsko-polska w zakresie bezpieczeństwa ma fundamentalne znaczenie. Ta współpraca przekłada się na obronę naszych wspólnych wartości, zaangażowanie na rzecz demokracji, wolności prasy,…
— Ambasador Mark Brzezinski (@USAmbPoland) May 23, 2024
"Ta współpraca przekłada się na obronę naszych wspólnych wartości, zaangażowanie na rzecz demokracji, wolności prasy, praworządności i wolności prowadzenia działalności gospodarczej. Wszystko, co podkopuje wiarę w przewidywalność klimatu inwestycyjnego w Polsce, jak wczorajsze oświadczenie KRRiT kwestionujące zasadność prowadzenia działalności w Polsce przez amerykańską firmę, podważa nasze wspólne wartości, dwustronne interesy i praworządność" - zwrócił uwagę ambasador USA.
W komunikacie KRRiT przytoczono art. 35 ust. 3 ustawy o radiofonii i telewizji, zgodnie z którym "podmioty zagraniczne nie mogą posiadać (nawet pośrednio) więcej niż 49 proc. udziałów w spółce posiadającej koncesję w Polsce". Dodano, że "wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej zmieniono ustawę o radiofonii i telewizji w ten sposób, że zwiększono limit udziałowców spoza Unii Europejskiej w spółce posiadającej koncesję na rozpowszechnianie programu do 49 proc., a w przypadku udziałowców z Europejskiego Obszaru Gospodarczego do 100 proc.".
W czwartek posłowie koalicji rządzącej złożyli w Sejmie wstępny wniosek o postawienie szefa KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunał Stanu. Pod dokumentem podpisało się 185 posłów. "Wniosek dotyczy trzech segmentów: blokowania około 300 mln zł z abonamentu dla publicznego radia i telewizji, blokowania koncesji dla nadawców prywatnych: TVN, TVN24, Radia Tok FM, Radia Zet. Trzecia grupa zarzutów dotyczy niewykonywania badań statystycznych dotyczących oglądalności stacji telewizyjnych w Polsce" – powiedział Piotr Adamowicz (KO).
autorka: Daria Porycka
sma/