"80 lat temu, w sercu Europy, Warszawa stanęła w ogniu walki. Zwykli, niezwykli ludzie walczyli o wolność i godność, mierząc się z tyranią. Potrafili rozpalić iskierkę nadziei, która prowadziła ich przez najciemniejsze chwile i najtrudniejsze momenty. Dziękujemy Wam, bohaterowie, za Waszą odwagę, za Wasze poświęcenie, za to, że pokazaliście, czym jest prawdziwa miłość do ojczyzny. W imieniu narodu amerykańskiego oddajemy hołd bohaterom Powstania Warszawskiego" - powiedział ambasador.
Wskazał, że bohaterowie powstania "na zawsze zapisali się na kartach polskiej historii, walczyli o przyszłość. O godność i o wolną Polskę".
80 lat temu, w sercu Europy, Warszawa stanęła w ogniu walki. Zwykli, niezwykli ludzie walczyli o wolność i godność, mierząc się z tyranią. Potrafili rozpalić iskierkę nadziei, która prowadziła ich przez najciemniejsze chwile i najtrudniejsze momenty. Dziękujemy Wam, bohaterowie,… https://t.co/Hoi46Pp6p1
— Ambasador Mark Brzezinski (@USAmbPoland) August 1, 2024
"Każda kropla polskiej krwi przelana w obronie Warszawy przypomina nam o tym, jak wysoka jest cena wolności. Dzisiaj składamy hołd tym, którzy postawili wszystko na jedną kartę. Dziękujemy wam, bohaterowie. Za waszą odwagę, za wasze poświęcenie, za to, że pokazaliście czym jest prawdziwa miłość do ojczyzny" - podkreślił.
"Z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wyruszyliśmy w przejmującą podróż po Warszawie tamtych dni, wraz z jego bohaterami Panią Ireną Krajewską i Profesorem Leszkiem Żukowskim oraz Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Polsce. Towarzyszyli im major Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych Andrew Chen i major Armii Stanów Zjednoczonych Kelly Keene. Odwaga Powstańców jest dla nas inspiracją i przypomnieniem, jak wysoka jest cena wolności. Dziękujemy Muzeum Powstania Warszawskiego za pomoc w realizacji materiału" - poinformowała ambasada.
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli. (PAP)
kh/