Marszałek Sejmu o projekcie zmieniającym definicję gwałtu: jesteśmy za tą zmianą

2024-03-07 12:13 aktualizacja: 2024-03-07, 12:28
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Fot. PAP/Rafał Guz
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Fot. PAP/Rafał Guz
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia mówił w Sejmie, że posłowie Trzeciej Drogi zagłosują za wysłaniem poselskiego projektu zmieniającego definicję gwałtu do dalszych prac w komisji. "Jesteśmy za tą zmianą. Ofiary zgwałcenia powinny być traktowane podmiotowo" – mówił.

Marszałek Sejmu został zapytany o poselski projekt nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada m.in. zmianę definicji i kategorii prawnej gwałtu z występku na zbrodnię.

"Nasze ugrupowanie zdecydowanie jest za tym, żeby tę sprawę procedować. Zagłosujemy za wysłaniem tego projektu do dalszych prac w komisji" – poinformował.

Zdaniem Hołowni projekt wymaga dalszych prac legislacyjnej. "Ofiary zgwałcenia, mówiąc językiem prawnym, powinny być traktowane podmiotowo" – ocenił.

Powiedział, że na świecie obowiązują różne regulacje prawne gwałtu. "Niektóre mówią: trzeba usłyszeć nie. Ta regulacja mówi: musisz usłyszeć "tak". I to jest (...) różnica" – zaznaczył.

Według obowiązujących przepisów, za gwałt uznaje się doprowadzenie do obcowania płciowego przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem, co – jak zaznaczono w uzasadnieniu do projektu – wskazuje na konieczność wyrażenia sprzeciwu wobec niechcianych zachowań seksualnych.

W projekcie proponuje się również podniesienie do trzech lat dolnego wymiaru kary za zgwałcenie. Obecnie grozi za od 2 do 12 lat więzienia. Zdaniem autorów projektu podniesienie dolnej granicy kary zmieni rozumienie zgwałcenia z występku na zbrodnię.

Projekt zakłada także zaostrzenie kar za doprowadzenie innej osoby do poddania się tzw. innej czynności seksualnej albo wykonania takiej czynności. Według obowiązujących przepisów osoba popełniająca taki czyn podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Po zmianach przestępstwo to będzie zagrożone karą od 2 do 10 lat więzienia.

Projekt nowelizacji ustawy Kodeks karny, zgłoszony przez grupę posłów Lewicy, PSL-TD, KO i Polski 2050-TD 1wpłynął do Sejmu 4 lutego, a następnie trafił do opinii Biura Legislacyjnego Sejmu i Biura Analiz Sejmowych.(PAP)

Autor: Iwona Żurek

ep/