Marta Stożek: będę apelować o zniesienie kontroli granicznych z Niemcami

2025-01-05 21:28 aktualizacja: 2025-01-06, 09:41
Przejście graniczne z Niemcami. Fot. PAP/Marcin Bielecki
Przejście graniczne z Niemcami. Fot. PAP/Marcin Bielecki
Będę apelować do Ministerstwa Spraw Zagranicznych o to, żeby podjęło kroki celem porozumienia z Niemcami odnośnie zniesienia kontroli granicznych - zapowiedziała posłanka Razem Marta Stożek. Podczas niedzielnej konferencji w Zgorzelcu wspierali ją lokalny aktywista i burmistrz miasta.

Na konferencji głos zabrał m.in. Jakub Woliński - aktywista społeczny, który złożył przeciwko Republice Federalnej Niemiec pozew o naruszenie zapisów kodeksu Schengen i swobody podróżowania. Jego zdaniem sytuacja w Zgorzelcu pokazuje, że od kilkunastu miesięcy strefa Schengen jest po cichu wygaszana.

"To jest bardzo ważna rzecz dla wszystkich Polaków i dla wszystkich Europejczyków"

"Tak jak mamy różne zdania w Polsce o Unii Europejskiej, tak wszyscy w miarę się zgadzaliśmy co do tego, że strefa Schengen, możliwość podróży bez kontroli granicznych, to jest bardzo ważna rzecz dla wszystkich Polaków i dla wszystkich Europejczyków. Niestety, ani instytucje Unii Europejskiej, tak jak Komisja Europejska, ani rządy krajów członkowskich nie starają się powstrzymać tego powolnego rozkładu strefy Schengen" - powiedział Jakub Woliński.

Zdaniem Wolińskiego w rozwiązanie problemu powinien się zaangażować polski rząd. Jak powiedział obecny na konferencji burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz, kontrole graniczne sprawiają mieszkańcom problem z bieżącym funkcjonowaniem.

"Nasi mieszkańcy pracują w Niemczech, chodzą na zakupy do Niemiec, uczą się w Niemczech. Żyjemy praktycznie w jednym mieście. Kontrole graniczne powodują, że Zgorzelec, tak jak dziś, jest kompletnie zakorkowany" - powiedział Rafał Gronicz.

Posłanka Razem Marta Stożek zapowiedziała, że będzie apelować do Ministerstwa Spraw Zagranicznych o to, żeby podjęło kroki celem porozumienia z Niemcami odnośnie zniesienia kontroli granicznych. Przypomniała, jak dużą wartość zniesienie kontroli granicznych miało w budowaniu wspólnoty europejskiej.

"To jest bardzo wielka wartość, z której możemy korzystać. (...) Szkoda, ogromna szkoda, że dla jakichś partykularnych procesów zachodzących w Niemczech, jakichś pojedynczych interesów wyborczych, tak wielka wartość dla skali całej Unii Europejskiej jest podważana" - powiedziała Marta Stożek.

Niemcy rozpoczęli stacjonarne kontrole na wschodnich granicach, w tym z Polską, w październiku 2023 roku. Decyzję tę uzasadniano chęcią ograniczenia nielegalnej migracji. Od tego czasu kontrole kilkukrotnie były przedłużane. Ostatnio rząd w Niemczech podjął decyzję o kontrolach 16 września; zakładano, że będą trwały przez sześć miesięcy. Kontrole wiążą się m.in. z utrudnieniami dla kierowców, którzy stoją w kilkukilometrowych korkach na autostradzie A4.(PAP)

autor: Michał Torz

mt/ bar/gn/