Koncepcja Via Pomerania zakłada zbudowanie drogi ekspresowej, łączącej: Ustkę, Słupsk, Bydgoszcz, Inowrocław, Konin i Kalisz.
"Ważne jest, żeby utworzyć drogę Via Pomerania od Ustki przez Słupsk, na południe dotąd i aż do Kalisza, po to, żeby połączyć i podłączyć tę część Polski, która ma słabsze połączenia komunikacyjne. Tutaj mówimy przede wszystkim o połączeniu z S10. To też droga, która jest ultra ważna. Łączy Toruń, Bydgoszcz i dalej przez Piłę, Wałcz do Szczecina, a na wschód przez Płock do Warszawy" - mówił były premier na konferencji prasowej.
Morawiecki podkreślił, że powstanie drogi zwiększy szanse rozwojowe i otworzy je na inwestycje. Zaznaczył, że kiedy był premierem odbył setki spotkań z inwestorami, którzy w rozmowach w sprawie inwestycji zawsze pytali o podłączenia energetyczne i komunikacyjne.
"Mamy model rozwoju dla mniejszych miast, żeby dobrze się rozwijały, rosła liczba wysoko płatnych miejsc pracy. Do tego potrzebne są logiczne połączenia, jak Via Pomerania. Dlatego o tę drogę apelujemy stąd, z woj. kujawsko-pomorskiego, do obecnie rządzących" - mówił wiceprezes PiS.
Poseł PiS Łukasz Schreiber powiedział, że w czasie kiedy na czele rządu stał premier Morawiecki, w woj. kujawsko-pomorskim udało się dokończyć drogę ekspresową S5 i znaleźć środki budżetowe na drogę ekspresowa S10, a także podjąć decyzje w spawie obwodnic m.in. Kruszwicy i Nowej Wsi Wielkiej.
Schreiber podkreślił, że teraz wielkim wyzwaniem jest droga Via Pomerania, która - jego zdaniem - jest szansą rozwoju regionu. Zaznaczył, że w województwie udało się w tej sprawie osiągnąć ponadpartyjną zgodę, a teraz jest to kwestia pozyskania środków unijnych na inwestycję. (PAP)
rau/ mrr/gn/