O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Media: Lockheed Martin zaoferował Polsce współprodukcję rakiet do systemów HIMARS

Koncern zbrojeniowy Lockheed Martin zaoferował Polsce produkcję rakiet GMLRS do systemów artylerii rakietowej HIMARS - podał portal Defense News, powołując się na przedstawiciela firmy. Koncern podaje, że prowadzi rozmowy w sprawie produkcji tych rakiet przez polskie zakłady Mesko.

System artylerii rakietowej HIMARS Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
System artylerii rakietowej HIMARS Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Jak przekazał Defense News przedstawiciel amerykańskiego koncernu, firma planuje produkcję dwóch wariantów rakiet GMLRS w zakładach firmy Mesko na potrzeby polskich sił zbrojnych.

Więcej

W ćwiczeniach Baltops 24 pod dowództwem USA bierze udział 12 tys. żołnierzy z 19 krajów NATO, w tym Polski. Fot. PAP/	Tytus Żmijewski 9zdjęcie ilustracyjne)

Żołnierze USA ćwiczą wystrzeliwanie rakiet w archipelagu sztokholmskim [NASZE WIDEO]

"Początkowa produkcja, prawdopodobnie z zestawów dostarczonych z USA, mogłaby się zacząć w 2026 r." - powiedział rzecznik Lockheeda.

Portal odnotowuje, że mimo podpisania we wrześniu 2023 r. przez ówczesnego ministra obrony Mariusza Błaszczaka umowy ramowej o zakupie do 486 wyrzutni HIMARS, wciąż nie podpisano umowy końcowej. Podpisując porozumienie, Błaszczak mówił wówczas, że celem Polski jest "polonizacja" systemów, poprzez zamontowanie ich na polskich Jelczach, zintegrowaniu z polskich systemem dowodzenia polem walki. Już wtedy minister mówił też o możliwej współprodukcji rakiet.

Kierowane pociski GMLRS to podstawowy rodzaj amunicji do HIMARS-ów, którego główny wariant posiada zasięg do ok. 70 km. Departament Stanu USA wydał w ubiegłym roku zgodę na sprzedaż Polsce łącznie do 9 tys. rakiet tego typu w trzech wariantach. (PAP)

kno/

Zobacz także

  • Myśliwiec F-35. Fot. PAP/	Adam Warżawa

    Amerykańskie uzbrojenie dla naszego wojska. Prezes Lockheed Martin jest w Polsce

  • Samolot odrzutowy X-59. Fot. PAP/EPA/	ALLISON DINNER

    NASA pokazała samolot ponaddźwiękowy X-59

  • Lockheed Martin jest producentem m.in. samolotów F-16, F-35 i C-130 Hercules, artylerii samobieżnej HIMARS. Fot. 	PAP/	Leszek Szymański

    Lockheed Martin składa pierwsze zamówienie na produkcję elementu systemu Wisła

Serwisy ogólnodostępne PAP