O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Merz: klucz do zakończenia wojny ma Putin

Kandydat na kanclerza Niemiec Friedrich Merz powiedział w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla „Handelsblatt”, że „Putin musi zrozumieć, że nie ma szans na militarne zwycięstwo”. Przyszły kanclerz nie chciał powiedzieć, czy Bundeswehra weźmie udział w misji pokojowej w Ukrainie?

Friedrich Merz, fot. PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE
Friedrich Merz, fot. PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

„Ukraina jest pod każdym względem przypadkiem szczególnym. Jest bardzo dużym europejskim krajem, ale jest europejskim krajem w stanie wojny. Kraj w stanie wojny nie może zostać ani członkiem NATO, ani członkiem Unii Europejskiej. Obietnica wstąpienia do UE jest aktualna, tak jak perspektywa przystąpienia do NATO, ale w obu przypadkach przedtem musi zakończyć się wojna” – powiedział w wywiadzie dla dziennika kół gospodarczych „Handelsblatt” desygnowany na kanclerza Niemiec Friedrich Merz.

Zdaniem Merza klucz do zakończenia wojny posiada prezydent Rosji Władimir Putin. „Putin musi zrozumieć, że nie ma szans na militarne zwycięstwo” – podkreślił. Przyszły kanclerz odmówił podania szczegółów swojej polityki wobec Ukrainy. Zastrzegł, że przedtem będzie je konsultował z partnerami europejskimi. Jak dodał, nie zamierza ujawniać wszystkich planów stronie przeciwnej, gdyż w polityce zagranicznej trzeba być „powściągliwym i ostrożnym”.

Merz odmówił też zajęcia jednoznacznego stanowiska wobec ewentualnego udziału Bundeswehry w misji pokojowej w Ukrainie. Nie będę publicznie ani potwierdzał, ani kategorycznie zaprzeczał – powiedział. 

Bezpośrednie spotkanie lub rozmowę telefoniczną z Putinem niemiecki polityk uznał za możliwe tylko wtedy, gdy zarysuje się perspektywa osiągnięcia postępu. „Warunkiem jest zgoda co do tego na scenie europejskiej” – zastrzegł.

Merz zapowiedział, że jego rząd „bardzo szybko” polepszy ochronę niemieckich granic i zwiększy liczbę osób deportowanych z kraju. W kwestii odsyłania migrantów z granicy przyszły kanclerz chce poszukiwać rozwiązań europejskich. „Z wieloma krajami sąsiednimi prowadzę już rozmowy. Dania, Holandia i i Włochy wystąpiły z inicjatywą zaostrzenia prawa azylowego. Niemcy dotychczas sprzeciwiały się temu, ale następny niemiecki rząd wyrazi zgodę” – zapowiedział.

Wśród swoich priorytetów Merz wymienił dalszą integrację unijnego rynku wewnętrznego i kapitałowego. „Rozmawiałem już o tym z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem i polskim premierem Donaldem Tuskiem. Myślę, że w najbliższych miesiącach zobaczymy nową dynamikę” – powiedział.

Nowy niemiecki rząd z Merzem jako kanclerzem ma rozpocząć pracę 6 maja. Partie chadeckie CDU i CSU oraz SPD uzgodniły w środę (9.04) ostateczny tekst umowy koalicyjnej. Przed jej podpisaniem konieczna jest jej akceptacja przez gremia partyjne. Bawarska CSU już wyraziła zgodę.

lep/wr/ sma/

Zobacz także

  • Premier Polski Donald Tusk i kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Fot. PAP/	Marcin Obara

    Premier Tusk żegna kanclerza Niemiec Scholza, ale czeka na jego następcę - Friedricha Merza

  • Friedrich Merz. Fot. PAP/EPA/CHRISTOPH SOEDER

    Sprawa Taurusów dla Ukrainy. "Za deklaracją muszą pójść czyny"

  • Friedrich Merz. Fot. PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

    Jest deklaracja kandydata na kanclerza Niemiec. Chodzi o Polskę

  • Friedrich Merz Fot. PAP/EPA/CHRISTOPH SOEDER

    Merz: przekazanie Taurusów Ukrainie tylko w koordynacji z europejskimi partnerami

Serwisy ogólnodostępne PAP