O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Merz: trzeba wyciągnąć konsekwencje wobec Muska za ingerowanie w niemiecką politykę

Trzeba wyciągnąć konsekwencje wobec amerykańskiego miliardera Elona Muska za to, że wykorzystuje swoją platformę społecznościową X do wzmacniania skrajnej prawicy w RFN - powiedział przywódca niemieckich chadeków i ich kandydat na kanclerza Friedrich Merz w wywiadzie dla “Wall Street Journal”.

Elon Musk, fot. PAP/EPA/CNP POOL/Aaron Schwartz / POOL
Elon Musk, fot. PAP/EPA/CNP POOL/Aaron Schwartz / POOL

“To co wydarzyło się w tej kampanii wyborczej nie może pozostać bez konsekwencji” - oświadczył Merz, którego ugrupowanie CDU/CSU prowadzi w sondażach przed zaplanowanymi na 23 lutego wyborami do Bundestagu.

Według Merza sytuacja, w której biznesmen o dużych wpływach politycznych ingeruje na taką skalę w wybory w innym kraju jest bez precedensu. To, co robi Musk "to wspieranie kampanii wyborczej. Należy jeszcze zbadać, czy Musk nie wspiera AfD finansowo” - dodał.

“WSJ” przypomina, że Musk wielokrotnie udzielał poparcia na swym portalu skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD). Miliarder i współpracownik prezydenta USA Donalda Trumpa pisał tam, że tylko AfD może uratować Niemcy, wystąpił online podczas oficjalnej inauguracji kampanii tej partii i rozmawiał w relacji na żywo z jej liderką Alice Weidel. Krytycy zarzucają Muskowi, że wykorzystuje swój ogromny zasięg w tym serwisie, aby wpłynąć na wynik wyborów parlamentarnych w Niemczech.

Wobec Muska “mogą być to konsekwencje polityczne. Mogą to też być konsekwencje prawne. Chcę to przeanalizować spokojnie po kampanii wyborczej” - powiedział Merz w wywiadzie dla "WSJ".

Amerykański dziennik zapytał Merza, czy reakcja ta może zostać wymierzona w Teslę - należącego do Muska producenta samochodów elektrycznych, którego jedyna duża fabryka europejska mieści się pod Berlinem. “Celowo zostawiam teraz wszystkie opcje otwarte” - odpowiedział lider CDU.

Merz wykluczył koalicję z AfD, po tym jak polityk mierzy się z krytyką za przerwanie “kordonu sanitarnego”, którym polityczny mainstream w Niemczech tradycyjnie otacza prawicowych radykałów. Pod koniec stycznia Bundestag, jedynie dzięki głosom chadeków i posłów AfD, przegłosował bowiem rezolucję Merza, zakładającą zaostrzenie polityki migracyjnej.

Według ostatniego sondażu niemieckiej telewizji publicznej ZDF, CDU wraz ze swoją siostrzaną partią CSU zajmują pierwsze miejsce z 30 proc. poparcia. AfD jest na drugiej pozycji - oddać na nią głos chce 20 proc. wyborców. Dalsze miejsca zajęły ex aequo socjaldemokratyczna SPD i Zieloni - po 15 proc. oraz liberalna FDP - 4 proc. (PAP)

mws/ ap/ sma

Zobacz także

  • Julia Kloeckner i Friedrich Merz, fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

    Kto zostanie przewodniczącym Bundestagu? Merz proponuje Julię Kloeckner

  • Bundestag (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/HANNIBAL HANSCHKE

    Niemieckie media: CDU/CSU, SPD i Zieloni osiągnęli porozumienie - cokolwiek innego byłoby katastrofą dla Europy

  • Bundestag, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

    Niemcy. CDU/CSU i SPD rozpoczynają negocjacje koalicyjne

  • Olaf Scholz i Friedrich Merz. Fot. PAP/EPA/FABRIZIO BENSCH / POOL

    Kiedy ruszą negocjacje koalicyjne w Niemczech?

Serwisy ogólnodostępne PAP