"Wdrożyliśmy prawo do wykonywania zawodu dla pielęgniarek i położnych w mObywatelu, dlatego, że uważamy, że trzeba w Polsce zapewniać dostęp mObywatela dla kolejnych grup" - powiedział Gawkowski.
Dodał, że "jeśli mowa o pielęgniarkach i położnych, to jest to 360 000 osób w Polsce, które będą mogły łatwiej potwierdzić swoją tożsamość i uprawnienia do wykonywania zawodu".
Minister cyfryzacji przypomniał, że w mObywatelu są już dostępne: legitymacja uczniowska, studenta, emeryta i rencisty. Z aplikacji mogą też korzystać posiadacze karty dużej rodziny.
"Wszystkie nowe funkcjonalności (mObywatela - PAP) będziemy zgłaszać do realizacji wraz z początkiem wakacji" - zapowiedział.
mObywatel to bezpłatna, publiczna aplikacja mobilna, dzięki której użytkownicy mogą uzyskać szybki dostęp do swoich dokumentów i danych. Za jej pomocą można m.in. zastrzec swój numer PESEL, sprawdzić jakość powietrza, zrealizować wystawione e-recepty, umówić się na e-Wizytę w ZUS, sprawdzić dane w funkcji wybory. Aplikacja mObywatel umożliwia również szybko i bezprowizyjnie opłacić urzędowe zobowiązania finansowe, na przykład podatek od nieruchomości, czy opłatę za wywóz śmieci.
Od 22 marca pielęgniarki i położne mogą potwierdzić prawo do wykonywania zawodu poprzez aplikację mObywatel. (PAP)
jc/