O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Minister nauki przyznał środki dla „Oceanii” na trzy lata

Minister nauki Dariusz Wieczorek zdecydował o przyznaniu środków dla Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk na utrzymanie statku naukowo-badawczego „Oceania” – poinformował resort nauki. Finansowanie przyznano na trzy lata.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek. PAP/Leszek Szymański
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek. PAP/Leszek Szymański

Finansowanie, jak podało MNiSW w mediach społecznościowych, przyznano na lata 2024-2026. Rocznie IO PAN otrzyma po 8 mln zł (24 mln zł na 3 lata) w ramach ministerialnego konkursu na utrzymanie aparatury naukowo-badawczej i stanowiska badawczego.

"Oceania" to trójmasztowy statek należący do Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, zbudowany w 1985 r. w Stoczni Gdańskiej. IO PAN jest obecnie największym polskim instytutem badającym problemy fizyki, chemii, biologii i ekologii morza. Rocznie "Oceania" spędza do ok. 250 dni na morzu, podejmuje m.in. ekspedycję badawczą w Arktyce i liczne rejsy bałtyckie.

W minioną sobotę przedstawiciele IO PAN poinformowali w mediach społecznościowych o wstrzymaniu przez resort nauki finansowania statku badawczego s/y "Oceania". Zaznaczyli, że brak możliwości korzystania ze statku badawczego oznacza zerwanie bieżących projektów naukowych, jak również wieloletniej owocnej współpracy z instytutami naukowymi – w Polsce i na świecie.

"Wszystkie informacje, które się pojawiły w przestrzeni publicznej, że zaprzestajemy finansowania, były po prostu nieprawdziwe, bo ta procedura trwała" – podkreślił we wtorek antenie TVP Info szef resortu nauki. (PAP)

abu/ zan/ ep/

Zobacz także

  • Zniszczenia po trzęsieniu ziemi w Port Vila na Vanuatu. Fot. PAP/EPA/MICHAEL THOMSON

    Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,4 nawiedziło archipelag na Oceanii. Są ofiary śmiertelne i ranni

  • Fot. Wikipedia

    Koronawirus jest już wszędzie. Dotarł na Kiribati, czyli ostatnie wolne od pandemii miejsce na świecie

  • Zwłoki leżą na ziemi, gdy rządowy pracownik służby zdrowia Asim Das dezynfekuje wewnątrz płonącego ghatu przed ceremonią pogrzebową ofiar Covid-19 w pobliżu rzeki Ganges, podczas kryzysu pandemicznego koronawirusa daleko na północ od Kalkuty, we wschodnich Indiach. Fot. PAP/ EPA / PIYAL ADHIKARY

    Czerwony Krzyż: pandemia w regionie Azji i Pacyfiku rozprzestrzenia się najszybciej na świecie

  • Żaglowce przygotowują się do rejsu po Atlantyku. Fot. PAP/EPA/NIC BOTHMA

    Najpóźniej późną wiosną ruszy pierwszy rejs badawczy na polską koncesję na środkowym Atlantyku

Serwisy ogólnodostępne PAP