Minister rolnictwa Czesław Siekierski: będę rozmawiał ze swoimi odpowiednikami z Litwy i Niemiec

2024-03-01 09:11 aktualizacja: 2024-03-01, 13:22
Konferencja ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego, fot. PAP/Radek Pietruszka
Konferencja ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego, fot. PAP/Radek Pietruszka
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski poinformował w piątek, że tego dnia będzie rozmawiał z ministrami Litwy i Niemiec na temat m.in. protestów rolniczych.

"Dzisiaj także będę rozmawiał z ministrem rolnictwa Litwy (Kestutisem Navickasem - PAP). Także dzisiaj w Warszawie gości minister rolnictwa Niemiec (Cem Oezdemir - PAP). Będziemy też o tych wszystkich problemach mówili, bo rolnicy niemieccy strajkowali przez parę dni" - powiedział w piątek minister Siekierski w PolskimRadio24.pl.

Rolnicy z północno-wschodniej Polski zapowiedzieli, że w piątek, 1 marca, rozpoczną protest przed polsko-litewską granicą w Budzisku. Protest i związane z tym utrudnienia mają potrwać do 7 marca.

Głównym celem protestu jest skontrolowanie i ograniczenie przewozu zboża ukraińskiego na Litwę i z powrotem do Polski. Rolnicy oczekują od strony litewskiej wprowadzenia zakazu importu zboża z Ukrainy i wdrożenia przepisów tranzytowych dotyczących zboża, podobnych jakie obecnie obowiązują w Polsce.

W czwartek w Warszawie odbył się Szczyt Rolniczy, w którym wziął udział premier Donalda Tusk. Podczas spotkania z rolnikami premier zadeklarował, że polski rząd zrobi wszystko, aby ochronić polskie rolnictwo. Zapowiedział też, że będzie postulował w Brukseli zawieszenie lub wycofanie zapisów Zielonego Ładu w zakresie rolnictwa. Jednocześnie rząd będzie działał na rzecz objęcia embargiem rosyjskich i białoruskich produktów rolnych. Premier zapowiedział też kolejne spotkanie.

Protesty rolników są organizowane w Unii Europejskiej już od kilkunastu dni. Postulaty polskich rolników to m.in. odstąpienie od przepisów Zielonego Ładu, uszczelnienie granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza UE, oraz obrona hodowli zwierzęcej w Polsce. (PAP)

 

autor: Aneta Oksiuta

sma/