O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Minister rolnictwa: w Polsce nie ma pryszczycy

W Polsce nie ma przypadków pryszczycy, a na terenie Słowacji i Węgier nie ma nowych ognisk tej choroby – poinformował w piątek w Kudowie-Słone (Dolnośląskie) minister rolnictwa Czesław Siekierski.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Fot. PAP/	Grzegorz Momot
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Fot. PAP/ Grzegorz Momot

W piątek rano na przejściu granicznym z Czechami w Kudowie-Słone minister rolnictwa Czesław Siekierski wziął udział w spotkaniu ze służbami, które uczestniczą w wyrywkowych kontrolach transportów zwierząt. „Omówiliśmy wszystkie problemy bieżące związane z kontrolą zwierząt i produktów wrażliwych, które mogą przenosić pryszczycę” – powiedział po zakończeniu spotkania szef resortu rolnictwa.

Więcej

Krowa, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/ANP/ROBIN VAN LONKHUIJSEN

Węgrzy badają pochodzenie wirusa pryszczycy. Twierdzą, że epidemia mogła zostać wywołana sztucznie

Siekierski poinformował, że według stanu na piątek, w Polsce nie ma pryszczycy. „Nie ma też nowych ognisk tej choroby na terenie Słowacji i Węgier. Tych nowych ognisk nie ma już od 4 kwietnia, co stwarza pewne nadzieje, że nie będzie rozwoju tej choroby” – powiedział minister. Dodał, że prowadzone badania nie wykryły również ognisk pryszczycy u dzikich zwierząt.

Minister zaapelował „o czujność”

Minister zaapelował przy tym „o czujność” uczestników handlu zwierzętami. „Najbardziej niepokojące są informacje, że są propozycje zakupu zwierząt po bardzo niskich cenach – uczulamy na to wszystkich rolników, aby nie dali się uwieść propozycji zysku, niskiej ceny, bo to jest istotne zagrożenie, które może przynieść ogromne straty dla nas wszystkich” – zaznaczył Siekierski.

Dodał, że pryszczyca jest ogromnym zagrożeniem dla gospodarki. „Ta choroba właściwie wyłącza z handlu, jeśli chodzi o artykuły rolno-spożywcze, a Polska ma bardzo duży eksport towarów rolno-spożywczych” – podkreślił.

Od soboty w okolicy przejść granicznych z Czechami na Dolnym Śląsku prowadzone są patrole weterynaryjne kontrolujące transporty zwierząt z gatunków wrażliwych na pryszczycę. Tak jest również na innych dużych przejściach granicznych z Czechami – w Jakuszycach oraz Boboszowie.

Siekierski podkreślił, że województwo dolnośląskie jest w lepszej sytuacji niż regiony graniczące ze Słowacją, ponieważ w Czechach nie stwierdzono ognisk pryszczycy. „A Czechy też stworzyły pewien reżim, jeśli chodzi o relacje handlowe ze Słowacją w kontekście pryszczycy” – powiedział minister.

Wzmożone działania Inspekcji Weterynaryjnej i innych służb w związku z zagrożeniem pryszczycą były wcześniej prowadzane na przejściu granicznym z Niemcami w Jędrzychowicach (Dolnośląskie) od 17 stycznia do 7 marca. Kontrole wprowadzono po wykryciu pryszczycy w stadzie bawołów wodnych w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland w Niemczech.

Pod koniec marca potwierdzono ogniska pryszczycy na Węgrzech w pobliżu styku granic austriackiej, czeskiej i słowackiej. Na Słowacji z kolei potwierdzono sześć ognisk choroby. Zdaniem władz słowackich wirus pryszczycy trafił tam z Węgier. W związku z zagrożeniem Słowacja zaostrzyła kontrole na przejściach granicznych z Węgrami i Austrią. Część małych przejść granicznych została zamknięta. Kontrole mają tam potrwać do 7 maja.

Pryszczyca to choroba wirusowa niegroźna dla ludzi, ale bardzo zaraźliwa i groźna dla zwierząt. Atakuje parzystokopytne, zarówno zwierzęta hodowlane (krowy, świnie, owce, kozy), jak i dzikie. Szybko się rozprzestrzenia, powodując straty w rolnictwie, gospodarce i zagrożenie bezpieczeństwa żywności.

Ostatni przypadek pryszczycy w Polsce odnotowano w 1971 r.(PAP)

pdo/ mmu/

Zobacz także

  • Krowy Fot. PAP/Marian Zubrzycki

    Resort rolnictwa: obecnie w Polsce nie ma pryszczycy

  • Warszawskie zoo, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/Rafał Guz

    Warszawskie zoo wprowadza działania mające chronić przed pryszczycą

  • Kozice w rejonie Kasprowego Wierchu w Tatrach. Fot. PAP/Grzegorz Momot

    Tatrzański PN monitoruje sytuację związaną z pryszczycą. Na razie nie wprowadza ograniczeń

  • Krowa, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/ANP/ROBIN VAN LONKHUIJSEN

    Węgrzy badają pochodzenie wirusa pryszczycy. Twierdzą, że epidemia mogła zostać wywołana sztucznie

Serwisy ogólnodostępne PAP