O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Węgrzy badają pochodzenie wirusa pryszczycy. Twierdzą, że epidemia mogła zostać wywołana sztucznie

Węgierski rząd podejrzewa, że epidemia pryszczycy mogła zostać wywołana sztucznie. Eksperci mają wyjaśnić pochodzenie wirusa, który dziesiątkuje węgierskie bydło i trzodę chlewną.

Krowa, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/ANP/ROBIN VAN LONKHUIJSEN
Krowa, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/ANP/ROBIN VAN LONKHUIJSEN

W czasie czwartkowej konferencji prasowej szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas poinformował, że rozpoczęto dochodzenie w sprawie tego, w jaki sposób wirus wywołujący pryszczycę przedostał się na teren węgierskich hodowli. W jego ocenie nie można wykluczyć, że patogen nie ma pochodzenia naturalnego, lecz został stworzony sztucznie. Dodał, że władze zwróciły się do ekspertów, laboratoriów oraz służb o zbadanie sprawy i dostarczenie informacji dotyczących pochodzenia wirusa.

Więcej

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Grzegorz Momot

Pryszczyca na Słowacji. Rząd zaostrzył kontrole na granicach

W czasie konferencji prasowej Gulyas przyznał jednak, że na chwilę obecną władze nie mają żadnego dowodu, który mógłby potwierdzić, że rzeczywiście doszło do ataku epidemiologicznego. Czy tak właśnie było - to mają wyjaśnić śledczy i epidemiolodzy. Szef kancelarii premiera przypomniał również, że w ostatnich dniach nie odnotowano żadnych nowych przypadków zakażenia tą chorobą.

W wyniku wybuchu epidemii pryszczycy od marca konieczne było zabicie blisko 5 tys. sztuk zwierząt. Władze Węgier pozostają w stałym kontakcie z władzami Słowacji, gdzie również wykryto liczne ogniska choroby. W związku z zagrożeniem Austria zamknęła 23 przejścia graniczne z Węgrami i Słowacją, a na tych, które pozostały otwarte, prowadzone są szczegółowe kontrole oraz dezynfekcja wjeżdżających do tego kraju pojazdów.

 

Tomasz Dawid Jędruchów (PAP)

tdj/ mms/ sma/

Zobacz także

  • Krowy Fot. PAP/Marian Zubrzycki

    Resort rolnictwa: obecnie w Polsce nie ma pryszczycy

  • Warszawskie zoo, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/Rafał Guz

    Warszawskie zoo wprowadza działania mające chronić przed pryszczycą

  • Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Fot. PAP/	Grzegorz Momot

    Minister rolnictwa: w Polsce nie ma pryszczycy

  • Kozice w rejonie Kasprowego Wierchu w Tatrach. Fot. PAP/Grzegorz Momot

    Tatrzański PN monitoruje sytuację związaną z pryszczycą. Na razie nie wprowadza ograniczeń

Serwisy ogólnodostępne PAP