Minister sprawiedliwości: Święto Niepodległości jest w tym roku bardziej aktualne niż kiedykolwiek

2023-11-11 15:11 aktualizacja: 2023-11-11, 20:42
Zbigniew Ziobro. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Zbigniew Ziobro. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Święto Niepodległości jest w tym roku bardziej aktualne, niż kiedykolwiek, gdy na wschodzie szaleje wojna, a na zachodzie realizuje się podstępny plan odebrania naszej Ojczyźnie suwerenności i niepodległości - stwierdził w sobotę minister sprawiedliwości, prezes Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro.

"Dziś Święto Niepodległości - aktualne bardziej niż kiedykolwiek. Gdy na wschodzie szaleje wojenna pożoga, na zachodzie realizuje się podstępny plan odebrania naszej Ojczyźnie suwerenności i niepodległości. Musimy być gotowi bronić Polski" - napisał Ziobro na X (d. Twitter).

Wpis nt. Narodowego Święta Niepodległości zamieszczono też w sobotę na profilu Suwerennej Polski. Jak napisało ugrupowanie, wobec przygotowanych zmian w traktatach UE, które - w ocenie Suwerennej są w rzeczywistości likwidacją państwa polskiego i powołaniem państwa europejskiego - Święto Niepodległości nabiera w tym roku zupełnie nowego znaczenia. "Wybory w Polsce przestaną mieć jakiekolwiek znaczenie, a decyzje o wszystkich istotnych sprawach dotyczących Polaków zapadać będą ponad ich głowami. Formalnie w Brukseli - naprawdę w Berlinie" - oceniło ugrupowanie.

Pod koniec października Komisja Spraw Konstytucyjnych (AFCO) Parlamentu Europejskiego przyjęła raport zawierający propozycje zmian w dokumentach założycielskich UE.

Treść dokumentu, uzgodniona przez 5 frakcji w PE: EPL, S&D, Renew, Zielonych i Lewicę, zawiera propozycję 267 zmian w Traktatach (TUE i TFUE). Wśród najważniejszych propozycji znalazły się: eliminacja prawa weta w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach, euro jako obowiązkowa waluta dla krajów członkowskich, zmiana struktury Komisji Europejskiej oraz masowy transfer kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE, m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE (art.3 TFUE) oraz znaczne rozszerzenie kompetencji dzielonych (art.4), które obejmowałyby 8 nowych obszarów polityki, m.in. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, ochrony granic, leśnictwa, zdrowia publicznego, obrony cywilnej, przemysłu i edukacji.(PAP)

pp/