O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Minister transportu Kazachstanu: lotnisko było gotowe na przyjęcie samolotu

Lotnisko Aktau było gotowe na przyjęcie samolotu, a załoga podjęła dwie próby lądowania - przekazał w czwartek minister transportu Kazachstanu Marat Karabajew. Kontrola lotów podjęła wszelkie działania, aby zapewnić bezpieczne lądowanie samolotu Embraer-190, który rozbił się w środę - dodał.

Wrak samolotu pasażerskiego. Fot. PAP/EPA/AZAMAT SARSENBAYEV
Wrak samolotu pasażerskiego. Fot. PAP/EPA/AZAMAT SARSENBAYEV

Więcej

Zobacz galerię (1)
Wrak samolotu pasażerskiego. Fot. PAP/EPA/STR

Co spowodowało katastrofę samolotu w Kazachstanie?

Podczas konferencji prasowej minister oświadczył, że załoga samolotu azerbejdżańskich linii lotniczych po wejściu w przestrzeń powietrzną Kazachstanu nawiązała kontakt z kontrolerem wieży lotniska w Aktau. Załoga podjęła dwie próby zejścia do pasa lotniska Aktau, "podczas których zaobserwowano chaotyczne zmiany wysokości statku. Następnie samolot skierował się w stronę wybrzeża. O godz. 11.28 utracono łączność z załogą, po czym samolot zderzył się z ziemią" – powiedział minister cytowany przez kazachski portal Tengri News.

Karabajew przekazał, że trwa dochodzenie w sprawie okoliczności katastrofy. Władze Kazachstanu podały też, że odnaleziono czarne skrzynki Embraera.

Wicepremier Kanat Bozumbajew powiedział portalowi, że śledztwo w sprawie katastrofy lotniczej pod Aktau jest w toku, i władze nie zamierzają na razie komentować doniesień mediów na temat przyczyn wypadku.

"Nie możemy dzisiaj potwierdzić ani obalić żadnej wersji. Dochodzenie jest w toku" - powiedział Bozumbajew, dodając, że do Kazachstanu przyjadą specjaliści z Międzynarodowego Komitetu Lotnictwa WNP, a także przedstawiciele Embraera i przedstawiciele brazylijskich władz lotniczych. "Zostaną włączeni do komisji badania wypadków, na której czele stoi nasz szef ministerstwa transportu" - oświadczył.

Rzecznik amerykańskiego Departament Stanu Matthew Miller przekazał poprzez media społecznościowe, że USA "są gotowe aby pospieszyć z pomocą władzom Kazachstanu i Azerbejdżanu".

Portal Euronews poinformował w czwartek, że katastrofa mogła zostać spowodowana przez atak rosyjskiej rakiety ziemia-powietrze. Powołując się na źródła w rządzie Azerbejdżanu Euronews przekazał, że pocisk został wystrzelony w kierunku samolotu, gdy obrona przeciwlotnicza starała się odeprzeć atak ukraińskich dronów nad Groznym, stolicą Czeczenii, wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej. Rakieta miała eksplodować w pobliżu samolotu, a jej odłamki trafić maszynę, raniąc personel pokładowy i pasażerów. Źródła, z którymi kontaktował się portal dodały, że załodze uszkodzonego samolotu nie zezwolono, pomimo próśb, na lądowanie awaryjne na żadnym z rosyjskich lotnisk, i nakazano lot w kierunku Aktau, miasta w Kazachstanie położonego po przeciwległej stronie Morza Kaspijskiego.

Azerbaijan Airlines Embraer-190 rozbił się w środę na zachodzie Kazachstanu. W katastrofie zginęło 38 osób, a 29 zostało rannych. Samolot leciał z Baku, stolicy Azerbejdżanu, do Groznego. Z niejasnych przyczyn skierował się jednak na inną trasę i ostatecznie rozbił się podczas próby lądowania w pobliżu Aktau, położonego na przeciwległym brzegu Morza Kaspijskiego.

Według władz Kazachstanu na pokładzie samolotu było 42 obywateli Azerbejdżanu, 16 obywateli Rosji, sześciu Kazachów i trzech obywateli Kirgistanu. (PAP)

os/ fit/ ał/

Zobacz także

  • Wrak samolotu Azerbaijan Airlines. Fot. PAP/EPA/STR

    Nowe informacje w sprawie katastrofy lotniczej w Kazachstanie

  • Świeca (zdj. ilustracyjne). Fot. PAP/EPA/Elvis González

    "Turystyka pseudomedyczna" w Kazachstanie. Kto korzysta z usług znachorów i egzorcystów?

  • Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/MICHAEL BUHOLZER

    Zełenski: Rosja ma powiedzieć prawdę o katastrofie samolotu Azerbaijan Airlines

  • Samolot (zdj. ilustracyjne). Fot. PAP/Jacek Turczyk

    Po katastrofie samolotu w Kazachstanie pojawiają się pytania o bezpieczeństwo lotów nad Rosją

Serwisy ogólnodostępne PAP