MKiDN: obiekty, które zostaną zaprezentowane w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku zostały odzyskane dzięki działaniom resortu kultury

2023-09-29 15:44 aktualizacja: 2023-09-30, 07:33
zaginione w wyniku II wojny światowej dwie XVIII-wieczne akwarele Zygmunta Vogla oraz rysunek autorstwa Melchiora Steidla skradziony w 2005 r. z warszawskiej kolekcji prywatnej, fot. twitter, screenshot/@kultura_gov_pl
zaginione w wyniku II wojny światowej dwie XVIII-wieczne akwarele Zygmunta Vogla oraz rysunek autorstwa Melchiora Steidla skradziony w 2005 r. z warszawskiej kolekcji prywatnej, fot. twitter, screenshot/@kultura_gov_pl
Trzy obiekty, które zostaną zaprezentowane w niedzielę, 1 października w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku w obecności ministra kultury Piotra Glińskiego zostały odzyskane dzięki działaniom restytucyjnym resortu kultury - przekazało w piątek PAP MKiDN.

Ministerstwo w komunikacie przekazanym PAP podkreśliło, że "trzy obiekty, które zostaną zaprezentowane w niedzielę 1 października 2023 r. w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku w obecności prof. Piotra Glińskiego, zostały odzyskane dzięki działaniom restytucyjnym resortu kultury". "Zgodnie z obowiązującym prawem organem uprawnionym do restytucji utraconych z Polski dóbr kultury jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego" - stwierdził resort kultury.

W komunikacie zwrócono uwagę, że "akwarele Zygmunta Vogla 'Widok cmentarza przy kościele Panny Marii' oraz 'Widok kościoła Karmelitów w Warszawie' z kolekcji hr. Edwarda Raczyńskiego, zrabowane w czasie II wojny światowej z siedziby Muzeum Narodowego w Warszawie, zostały odzyskane dzięki kolekcjonerowi i miłośnikowi poloników Markowi Kabatowi. "Nabył on prace Zygmunta Vogla na wiedeńskim rynku dzieł sztuki z intencją przekazania ich do Polski, tak aby mogły uzupełnić ocalałą część historycznej kolekcji hr. Edwarda Raczyńskiego" - zaznacza MKDiN.

Zwraca uwagę, że "Nowojorska Fundacja Kościuszkowska kierowana przez Marka Skolimowskiego, Prezesa i Dyrektora Wykonawczego Fundacji, wsparła działania na rzecz powrotu obiektów do Polski, m.in. poprzez pomoc w nawiązaniu kontaktu z posiadaczem akwareli, uczestniczenie w rozmowach i stworzenie odpowiedniej przestrzeni do prowadzenia rozmów".

Wcześniej resort kultury informował, że kolejne utracone dzieła sztuki powrócą do Polski z USA. "Będą to zaginione w wyniku II wojny światowej dwie XVIII-wieczne akwarele Zygmunta Vogla oraz rysunek Melchiora Steidla" - podało MKiDN. Przekazało, że uroczysta prezentacja dzieł odbędzie się 1 października w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku z udziałem ministra kultury Piotra Glińskiego. (PAP)

 

autor: Edyta Roś

sma/