O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Warszawscy aktorzy uhonorowani medalami "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" [ZDJĘCIA]

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska wręczyła Złote Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" aktorkom Danucie Stence i Barbarze Wrzesińskiej. Brązowym Medalem odznaczyła Cezarego Kosińskiego.

Danuta Stenka, Barbara Wrzesińska i Cezary Kosiński uhonorowani Medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Fot. Danuta Matloch/MKiDN
Danuta Stenka, Barbara Wrzesińska i Cezary Kosiński uhonorowani Medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Fot. Danuta Matloch/MKiDN

"27 marca od 1961 r. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru – święto, które przypomina nam o znaczeniu sceny i sztuki dramatycznej. Z tej okazji Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, odznaczyła wybitnych artystów polskiej sceny teatralnej. Podczas uroczystości w siedzibie resortu kultury Złotym Medalem 'Zasłużony Kulturze Gloria Artis' uhonorowane zostały Danuta Stenka i Barbara Wrzesińska. Brązowym Medalem odznaczony został Cezary Kosiński" - napisano na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Danuta Stenka

Danuta Stenka jest aktorką teatralną, radiową, telewizyjną i filmową. Pracowała w wielu teatrach, m.in. w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, Teatrze Nowym w Poznaniu, Teatrze Dramatycznym i Teatrze Rozmaitości w Warszawie. Od 2003 r. jest jednym z filarów artystycznych Teatru Narodowego. Występowała m.in. w "Orestei" w reż. Mai Kleczewskiej, "Kordianie" w reż. Jana Englerta, "Matce Courage i jej dzieciach" w reż. Michała Zadary, "Ślubie" w reż. Eimuntasa Nekrosziusa, a także w spektaklach Grzegorza Wiśniewskiego: "Sonacie jesiennej", "Marii Stuart" oraz "Królu Learze".

"Szerszej publiczności znana jest z ról filmowych, m.in. w 'Katyniu' Andrzeja Wajdy czy 'Bożej podszewce' Izabelli Cywińskiej. Jej dorobek aktorski obejmuje około 170 ról w spektaklach Teatru Telewizji, filmach i serialach" - przypomniano na stronie MKiDN.

Jest zdobywczynią licznych nagród filmowych, w tym pięciu Złotych Kaczek, dwóch Orłów i Złotego Mikrofonu, a także laureatką m.in. Grand Prix na 61. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej (2021) za rolę Charlotty w przedstawieniu "Sonata jesienna" (1978) Ingmara Bergmana w Teatrze Narodowym.

Uhonorowana w 2011 r. Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2025).

Więcej

Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi (zdj. ilustracyjne) Fot. PAP/Roman Zawistowski

Przyznano medale z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa

Barbara Wrzesińska

Barbara Wrzesińska jest aktorką teatralną, radiową, filmową oraz telewizyjną. Występowała w stołecznych teatrach: Współczesnym, Narodowym oraz Ateneum. "Zagrała wiele znakomitych ról w spektaklach takich reżyserów jak Konrad Swinarski, Erwin Axer, Jerzy Kreczmar, Tadeusz Łomnicki czy Zygmunt Hübner. Występowała również w filmach i serialach, a także w Teatrze Polskiego Radia i Telewizji" - napisano o artystce.

Jak zaznaczono, dużą popularność przyniósł niej udział w telewizyjnym Kabarecie Olgi Lipińskiej (rola Panny Basieńki) oraz występy w Kabarecie Starszych Panów.

W 1972 r. była laureatką Złotego Ekranu. W 1988 r. została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

Cezary Kosiński

Cezary Kosiński jest aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym, doktorem sztuk teatralnych, a od 2016 r. wykładowcą Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Związany z warszawskimi teatrami: Dramatycznym, Rozmaitości i Narodowym (2013-2014 oraz od 2021).

"Znaczące role wykreował m.in. w 'Hamlecie' w reż. Andrzeja Domalika, 'Idiocie' w reż. Grzegorza Jarzyny, 'Dowodzie na istnienie drugiego' Macieja Wojtyszki. W ostatniej dekadzie główne role zagrał w 'Woyzecku' w reż. Piotra Cieplaka, w 'Alicji Krainie Czarów' w reż. Sławomira Narlocha oraz w 'Fauście' w reż. Wojciecha Farugi" - czytamy w informacji o aktorze.

Wystąpił w ponad 70 filmach i serialach, a także w blisko 30 spektaklach telewizyjnych. "Do ważniejszych wcieleń filmowych artysty należy Tadeusz Frei z 'Długu' Krzysztofa Krauzego. Dużą rozpoznawalność przyniosła mu rola doktora Jacka Mejera w serialu 'Na dobre i na złe'" - napisano na stronie resortu kultury.

W 1997 r. otrzymał nagrodę za rolę Sydneya Price'a w przedstawieniu "Bzik tropikalny" S.I. Witkiewicza w Teatrze Rozmaitości w Warszawie na XXII Opolskich Konfrontacjach Teatralnych - Klasyka Polska, a w roku 2000 nagrodzono go za rolę Albina w spektaklu "Magnetyzm serca" w Teatrze Rozmaitości w Warszawie podczas XXV Opolskich Konfrontacji Teatralnych.

Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach, działającego pod auspicjami UNESCO. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.(PAP)

gj/ miś/ grg/

Galeria (3)

  • Cezary Kosiński. Fot. Danuta Matloch/MKiDN
    1/3

    Cezary Kosiński. Fot. Danuta Matloch/MKiDN

  • Barbara Wrzesińska. Fot. Danuta Matloch/MKiDN
    2/3

    Barbara Wrzesińska. Fot. Danuta Matloch/MKiDN

  • Danuta Stenka. Fot. Danuta Matloch/MKiDN
    3/3

    Danuta Stenka. Fot. Danuta Matloch/MKiDN

Zobacz także

  • Rafał Wnuk. Fot. PAP/Marcin Gadomski

    Muzeum II Wojny Światowej z nowym dyrektorem

  • Odznaczenie wręczyła podsekretarz stanu w MKiDN Marta Cienkowska podczas urodzinowego koncertu Sinfonii Varsovii w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej Fot. Danuta Matloch/MKiDN

    Sinfonia Varsovia odznaczona Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

  • Małgorzata Szumowska. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Znana reżyserka wyróżniona. Wręczono medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

  • Przyszła siedziba Muzeum Getta Warszawskiego w Warszawie powstaje na terenie kompleksu dawnego Szpitala Dziecięcego fundacji małżeństwa Bersohn i Bauman przy ul. Siennej 60/Śliskiej 51 w Warszawie. Fot. PAP/Paweł Supernak

    Jest nowa dyrektorka Muzeum Getta Warszawskiego

Serwisy ogólnodostępne PAP