Muzeum II Wojny Światowej z nowym dyrektorem
Prof. Rafał Wnuk został dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Przez ostatni rok pełnił już obowiązki dyrektora tej placówki. Wrócił do niej po kilkuletniej przerwie.

Rafał Wnuk to historyk związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, politolog, profesor nauk humanistycznych, autor ok. 100 artykułów naukowych na temat m.in. II wojny światowej, pamięci kulturowej i konspiracji antykomunistycznej w Europie Środkowej i Wschodniej. Jest specjalistą od historii polskiej konspiracji na kresach wschodnich w czasie II wojny światowej, a także historii stosunków polsko-ukraińskich w latach 1939-1947.
Powołaliśmy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej@WroblewskaHann, ministra kultury i dziedzictwa narodowego powołała prof. Rafała Wnuka na stanowisko dyrektora Muzeum II Wojny Światowej. Pięcioletnia kadencja nowego dyrektora rozpocznie się 1 kwietnia 2025r.
Szczegóły:… pic.twitter.com/ea607dmZy7— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) March 28, 2025
Pracę magisterską (o konspiracji akowskiej i poakowskiej), a następnie rozprawę doktorską napisał pod kierunkiem prof. Tomasza Strzembosza. Od 2000 do 2009 r. był naczelnikiem lubelskiego oddziału Biura Edukacji Publicznej IPN, a w latach 2002-2010 pełnił funkcję redaktora półrocznika IPN "Pamięć i Sprawiedliwość". Do 2007 r. kierował też zespołem, który przygotował "Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944-1956".
Wspólnie ze Sławomirem Poleszakiem ostatnio napisał książkę „Niezłomni czy realiści? Polskie podziemie antykomunistyczne bez patosu” (Wyd. Literackie), a wcześniej m.in. opracowanie „Za pierwszego Sowieta”. Polska konspiracja na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej (wrzesień 1939 – czerwiec 1941)”
W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku pracował od 2008 do 2017 r. - jako główny specjalista, a w latach 2013-2017 kierownikiem Działu Naukowego. Był również (razem z Pawłem Machcewiczem, Piotrem Majewskim i Januszem Marszalcem) współautorem scenariusza wystawy stałej tego muzeum. Scenariusz ten został skrytykowany przez polityków prawicy i zmieniony za czasów, gdy dyrektorem placówki został Karol Nawrocki.
W marcu 2024 r. w rozmowie z PAP krytykował działania swoich poprzedników. „Po pierwsze wystawa - w odniesieniu do tego, jaka była pierwotnie, została zmieniona w kierunku niewłaściwym. Została po prostu zepsuta. Ponadto zespół naukowy muzeum, który funkcjonował za Pawła Machcewicza (dyrektora MIIWŚ od 28 listopada 2008 od 6 kwietnia 2017, odwołany przez ówczesnego ministra kultury Piotra Glińskiego - PAP) został rozbity” – podkreślił prof. Wnuk. (PAP)
jkrz/ dki/ ał/