Bezpłatne bilety będą rozdawane przed Muzeum „Panorama Racławicka”. Na platformę widokową w budynku rotundy, w którym znajduje się wielkoformatowe dzieło, jednorazowo będą wpuszczane grupy do 85 osób, a przewidywany czas zwiedzania to 15 minut.
Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, podkreślił, że przypadająca 4 kwietnia rocznica 230-lecia bitwy pod Racławicami, rozpoczyna cykl wydarzeń związanych z dziełem Styki i Kossaka. „5 czerwca obchodzić będziemy rocznicę 130-lecia uroczystego udostępnienia tego monumentalnego obrazu we Lwowie, który w ciągu 9 miesięcy na przełomie lat 1893 i 1894 stworzyli najwybitniejsi polscy malarze końca XIX w. z Janem Styką i Wojciechem Kossakiem na czele. I wreszcie 14 czerwca 2025 r. będziemy świętować 40-lecie otwarcia Muzeum 'Panorama Racławicka' we Wrocławiu. Niech to potwierdza, jak dumni jesteśmy z tego wyjątkowego dzieła sztuki i wręcz pomnikowej pamiątki narodowej, którą do dziś we Wrocławiu podziwiało już blisko 12 milionów widzów” – powiedziała Oszczanowski.
W czwartek w Muzeum Narodowym we Wrocławiu zostaną również wręczone prof. Kazimierzowi Czaplińskiemu i mgr inż. Elżbiecie Paradowskiej Złote Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Prof. Czapliński to inżynier budownictwa i profesor zwyczajny na Politechnice Wrocławskiej, wieloletni członek i przewodnicząc Społecznego Komitetu Panoramy Racławickiej. Mgr inż. Elżbieta Paradowska w latach 1980–2020 współpracowała z Społecznym Komitetem Panoramy Racławickiej, a jej doświadczenia jako inżyniera włókiennika okazały się bezcenne w procesach renowacji dzieła.
Panorama Racławicka to monumentalny obraz olejny, który został namalowany przez kilku artystów na przełomie XIX i XX w. Jego głównymi autorami są Jan Styka i Wojciech Kossak. Obraz przedstawia epizod z insurekcji kościuszkowskiej - zwycięstwo wojsk polskich nad rosyjskimi w bitwie pod Racławicami (1794). Dzieło powstało w latach 1893-94 na zamówienie miasta Lwowa.
Ma 114 metrów długości i 15 wysokości. Po raz pierwszy zostało zaprezentowane we Lwowie w 1894 r. z okazji odbywającej się tam Powszechnej Wystawy Krajowej. Była to jednocześnie setna rocznica bitwy pod Racławicami.
We Wrocławiu od 1985 r. dzieło jest eksponowane w specjalnie do tego przystosowanym budynku rotundy. Ekspozycję obrazu uzupełnia sztafaż, ustawiony przed malowidłem i oświetlony tak, aby widz oglądający całość nie umiał odróżnić, gdzie kończą się ustawione na podłodze przed obrazem obiekty, a zaczyna sam obraz.(PAP)
Autor: Piotr Doczekalski
kgr/