"Czekamy na wynik śledztwa w sprawie rzekomych powiązań personelu UNRWA z masakrą z 7 października. Polska weryfikuje wszystkie informacje, wspierając w tym zakresie ONZ. Niezbędna pomoc humanitarna dla ludności cywilnej niezmiennie pozostaje celem misji" - przekazało MSZ na platformie X.
W poniedziałek portal Jerusalem Times podał, że z izraelskiej dokumentacji wywiadowczej wynika, że zatrudniony przez Agencję Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) doradca edukacyjny pomagał w porwaniu Izraelki 7 października, pracownik socjalny organizacji rozprowadzał amunicję, a inny przenosił pociski do granatników.
Z przekazanej partnerskim rządom dokumentacji izraelskiego wywiadu wynika, że UNRWA, agencja ONZ zajmująca się pomocą Palestyńczykom, zatrudniała co najmniej 10 członków Hamasu, a także członków Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu. Z analiz cytowanych przez Wall Street Journal wynika, że 10 proc. palestyńskich pracowników UNRWA "ma bliskie powiązania" z działającymi w Strefie Gazy organizacjami terrorystycznymi.
Zebrane dane zostały uznane za wystarczająco wiarygodne do podjęcia działań przez rząd USA, a następnie rządy kilkunastu innych państw, które ogłosiły wstrzymanie finansowania UNRWA. Także Komisja Europejska wstrzymała finansowanie. Agencja apeluje o zmianę tej decyzji, twierdząc, że bez utrzymania międzynarodowego wsparcia będzie musiała radykalnie ograniczyć działania jeszcze przed upływem lutego.
Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) poinformowała w piątek o zwolnieniu kilku pracowników w związku z oskarżeniami Izraela, że 12 pracowników agencji było zaangażowanych w przeprowadzony 7 października 2023 roku atak Hamasu na ten kraj.
7 października tysiące terrorystów ze Strefy Gazy najechało Izrael, zabijając ponad 1200 osób, w większości cywili, dopuszczając się aktów gwałtu i przemocy seksualnej oraz uprowadzając ponad 240 osób. W trakcie tymczasowego zawieszenia broni w listopadzie rządzący w Strefie Hamas uwolnił 110 w zamian za 240 więźniów palestyńskich. Szacuje się, że w Strefie Gazy nadal przetrzymuje się około 132 zakładników. (PAP)
autorka: Wiktoria Nicałek
sma/