MSZ o porozumieniu pokojowym między Armenią i Azerbejdżanem. "Satysfakcja i nadzieja"
MSZ: Polska z satysfakcją przyjmuje uzgodnienie tekstu porozumienia między Armenią i Azerbejdżanem
Polska z satysfakcją przyjmuje uzgodnienie tekstu porozumienia pokojowego między Armenią i Azerbejdżanem i wyraża nadzieję na jego szybkie podpisanie - oświadczyło w piątek polskie MSZ. Wskazało, że pokojowe rozwiązanie konfliktu przyczyni się do stabilizacji i rozwoju współpracy w regionie.

Szef MSZ Azerbejdżanu Dżejhun Bajramow poinformował w czwartek, że Baku uzgodniło z Erywaniem treść porozumienia pokojowego. Strona armeńska potwierdziła, że projekt dokumentu został ukończony. Bajramow przekazał, że Armenia zaakceptowała propozycje strony azerbejdżańskiej w sprawie dwóch ostatnich punktów porozumienia, które były przedmiotem rozmów.
Jak podał serwis APA, projekt składa się z 17 punktów. Dwa ostatnie dotyczyły zrzeczenia się wzajemnych roszczeń i uregulowania tego stanowiska na poziomie międzynarodowym, a także nierozmieszczania sił państw trzecich na granicy między Azerbejdżanem i Armenią. MSZ Armenii również w czwartek poinformowało o sfinalizowaniu projektu porozumienia pokojowego z Azerbejdżanem. Dodano, że Armenia jest gotowa, by ustalić datę i miejsce podpisania ostatecznej wersji umowy.
"Polska z satysfakcją przyjmuje uzgodnienie tekstu porozumienia pokojowego pomiędzy Armenią i ??zerbejdżanem i wyraża nadzieję na jego szybkie podpisanie" - czytamy we wpisie polskiego MSZ na portalu X.
🇵🇱 z satysfakcją przyjmuje uzgodnienie tekstu porozumienia pokojowego pomiędzy 🇦🇲i🇦🇿, i wyraża nadzieję na jego szybkie podpisanie.
Pokojowe rozwiązanie konfliktu i podpisanie porozumienia przyczyni się do stabilizacji i rozwoju współpracy w regionie, z korzyścią dla obu państw.— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) March 14, 2025
Wskazano w nim, że pokojowe rozwiązanie konfliktu i podpisanie porozumienia przyczyni się do stabilizacji i rozwoju współpracy w regionie, z korzyścią dla obu państw.
Konflikt między tymi krajami nasilił się od czasu uzyskania przez oba państwa niepodległości po rozpadzie ZSRS, czyli od początku lat 90. XX wieku. Wynika m.in. z zaszłości historycznych i geograficznego rozmieszczenia ludności ormiańskiej i azerskiej. Po ostatnich odsłonach wojny w 2020 i 2023 r. Azerbejdżan odzyskał kontrolę nad Górskim Karabachem - odizolowanym regionem znajdującym się, w świetle prawa międzynarodowego, na terytorium Azerbejdżanu, lecz zamieszkanym do ubiegłego roku głównie przez ludność ormiańską. Do czasu azerskiej ofensywy w 2023 r. istniała tam nieuznawana republika, wspierana przez Armenię. (PAP)
wni/ sdd/ sma/