O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Przełom w konflikcie między Azerbejdżanem i Armenią? "Uzgodniliśmy treść porozumienia pokojowego"

Szef MSZ Azerbejdżanu Dżejhun Bajramow poinformował w czwartek, że Baku uzgodniło z Erywaniem treść porozumienia pokojowego. Strona armeńska potwierdziła, że projekt dokumentu został ukończony.

Wojsko azerskie, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/STRINGER
Wojsko azerskie, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/STRINGER

Bajramow przekazał, że Armenia zaakceptowała propozycje strony azerbejdżańskiej w sprawie dwóch ostatnich punktów porozumienia, które były przedmiotem rozmów.

"Prace nad tekstem zostały zakończone. W następnym etapie oczekiwania Baku są następujące: Armenia powinna wnieść poprawki do swojej konstytucji, w której wciąż zapisane są roszczenia terytorialne wobec Azerbejdżanu" - powiedział minister.

Jak podał serwis APA, projekt składa się z 17 punktów. Dwa ostatnie dotyczyły zrzeczenia się wzajemnych roszczeń i uregulowania tego stanowiska na poziomie międzynarodowym, a także nierozmieszczania sił państw trzecich na granicy między Azerbejdżanem i Armenią.

MSZ Armenii również w czwartek poinformowało o sfinalizowaniu projektu porozumienia pokojowego z Azerbejdżanem. Dodano, że Armenia jest gotowa, by ustalić datę i miejsce podpisania ostatecznej wersji umowy.

Konflikt między tymi krajami nasilił się od czasu uzyskania przez oba państwa niepodległości po rozpadzie ZSRS, czyli od początku lat 90. XX wieku. Wynika m.in. z zaszłości historycznych i geograficznego rozmieszczenia ludności ormiańskiej i azerskiej. Po ostatnich odsłonach wojny w 2020 i 2023 r. Azerbejdżan odzyskał kontrolę nad Górskim Karabachem - odizolowanym regionem znajdującym się, w świetle prawa międzynarodowego, na terytorium Azerbejdżanu, lecz zamieszkanym do ubiegłego roku głównie przez ludność ormiańską. Do czasu azerskiej ofensywy w 2023 r. istniała tam nieuznawana republika, wspierana przez Armenię. (PAP)

ndz/ ap/ sma/

Zobacz także

  • Kobieta z armeńską flagą, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

    MSZ o porozumieniu pokojowym między Armenią i Azerbejdżanem. "Satysfakcja i nadzieja"

  • Wrak samolotu Azerbaijan Airlines. Fot. PAP/EPA/STR

    Nowe informacje w sprawie katastrofy lotniczej w Kazachstanie

  • Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/MICHAEL BUHOLZER

    Zełenski: Rosja ma powiedzieć prawdę o katastrofie samolotu Azerbaijan Airlines

  • Prezydent Alijew: samolot został ostrzelany z terytorium Rosji. Fot. PAP/EPA/	AZAMAT SARSENBAYEV

    Druga rozmowa telefoniczna Alijewa z Putinem w sprawie katastrofy samolotu Azerbaijan Airlines

Serwisy ogólnodostępne PAP